Požární cvičení v jablonecké nemocnici

Tisková zpráva ze dne 6.  a 7. 5. 2013

V úterý 7. 5. uskutečníme v jablonecké nemocnici požární cvičení. Podobně jako před třemi lety, kdy jsme ověřili systém na oddělení lůžkové rehabilitace, bude letošní cvičení probíhat za součinnosti požárních jednotek v Jablonci nad Nisou. Cvičný požární poplach zahájíme v 5. patře na oddělení CEDR (centrum doléčování a rehabilitace) v Jablonci nad Nisou v 10:00 hodin. Evakuace pacientů tohoto oddělení by měla být provedena do půl hodiny.

Požár „vznikne“ na lékařském pokoji tohoto oddělení a příčinou bude technická závada zářivky. Na oddělení je hospitalizováno kolem 30ti pacientů a evakuovat budeme téměř všechny. S příjezdem hasičů po vyhlášení požáru počítáme do 4 minut. Hasičská auta zaparkují na vyhrazeném stání pro hasiče před pavilonem B (chirurgie) a hadice vynesou po schodech do 5. patra. Ležící pacienty přesuneme na postelích o patro níž, které je určeno pro evakuaci tohoto oddělení. Chodící pacienti se za doprovodu zdravotnického personálu a hasičů soustředí v zasedací místnosti na témže podlaží. Pro nácvik bude záměrně k dispozici pouze jeden evakuační výtah, což je situace, ke které by ve skutečnosti mohlo také dojít. Plánujeme, že celá evakuace a „uhašení“ požáru bude trvat nejdéle půl hodiny, nicméně nelze předem tento čas přesně určit. To je mimo jiné důvod, proč tato cvičení provádíme, abychom si vyzkoušeli, kolik času je třeba na evakuaci pacientů z jednoho požárního úseku do druhého.

Do požárního cvičení jsou zasvěceni nejen pacienti oddělení a jejich ošetřovatelský personál. Informováni jsou i další zaměstnanci nemocnice, kteří se podílí na zdárném průběhu cvičení. Jejich koordinace by byla nezbytná i při případné reálné situaci. Jedná se o zaměstnance informací, technického zázemí nemocnice a sousedících oddělení, což je lůžková část urologie a v přízemí chirurgická ambulance.

S prováděním požárních cvičení počítáme i nadále v následujících letech, aby se postupně vystřídala všechna oddělení a zaměstnanci si tak prakticky vyzkoušeli, jak se zachovat, kdyby k podobné situaci došlo.