CT vyšetření střev - CT enteroklýsa, CT irrigografie

Příprava na CT enteroklýsu a CT irrigografie a kolografie.

Pro ideální podmínky vyšetření, je nutné mít co nejméně naplněna střeva,  kdy střevní obsah může velmi zhoršit hodnotitelnost snímků.

Proto 3 dny před vyšetřením jezte bezezbytkovou nenadýmavou kašovitou stravu s vynecháním ovoce, zeleniny, luštěnin, čerstvého pečiva
a
1 den před vyšetřením :
SNÍDANĚ: čaj, houska s máslem
OBĚD: kaše rýžová nebo bramborová, mleté maso
VEČEŘE: vynechat !

V 16 hodin si vezměte 2 tablety projímadla, další 2 tablety v 17 hodin.
Od 18 hodin až do vyšetření již nic nejezte, nekuřte !
Od půlnoci nepijte.

Alternativou je příprava projímavým přípravkem Fortrans.

U CT enteroklýsy je nutné před vyšetřením v průběhu 45minut vypít 2 litry roztoku přípravku Manitol, který působí naplnění tenkého střeva tekutinou.

U CT irrigografie je nutné před vyšetřením pít ředěnou kontrastní látku Ultravist 300 (20ml v 1,5litru neperlivé vody) v pravidelných intervalech po dobu alespoň 2 hodin. Při samotném vyšetření je tlusté střevo konečníkem plněno bariovu kontrastní látkou, případně poté vzduchem.

Při CT kolografii je tlusté střevo plněno pouze vzduchem a kontrastní látka se nepije. Často navazuje na endoskopickou kolonografii, kdy je střevo již připravené a vyšetření slouží jako doplňení při hůře proveditelném vyšetření.

Při vyšetření se v některých případech podává do žíly jodová kontrastní látka, proto je nutné sledovat Vaše alergie a případné další kontraindikace k jejímu podání, jako jsou cukrovka na tabletách a špatná filtrační funkce ledvin.
Všechny tyto informace byste měli uvést již Vašemu ošetřujícímu lékaři, který zajišťuje přípravu na vyšetření.