Vojtova metoda

Je to způsob terapie, kdy drážděním speciálních míst na těle, tzv. spoušťových zón a drážděním přesně definovanou polohou těla klienta, vyvoláváme ideální pohybový program. Metodiku reflexní lokomoce objevil, popsal a propagoval český lékař prof. MUDr. Václav Vojta.

Reflexní lokomoce

Profesor Vojta objevil, jak tento program pro nás znovu zviditelnit, tedy jak jím nechat náš již dnes pozměněný, k bolesti vedoucí, současný pohybový vzor měnit, tedy léčit.

Je to podobné práci na počítači, kdy mačkáním kláves na klávesnici ovlivňujeme chod jednotlivých programů - v našem případě zejména pohybového.

Význam práce pana profesora tkví zejména v ucelenosti jeho metodiky, kam řadíme popis jeho představy (výzkumem ověřené) fyziologického pohybového vývoje dítěte do roku života. Dále speciální diagnostický přístup umožňující odhalovat poruchy psychomotorického vývoje, ještě dříve než se jejich klinický obraz plně rozvine. Díky tomu je možné zahájit léčbu mnohem dříve. A pak také jeho vlastní pohybovou terapii.

Léčí se takto děti s poruchou psychomotorického vývoje, jako je např. dětská mozková obrna.

Dnes se již není tato terapie doménou pouze u dětských klientů, ale napomáhá při léčbě bolestí zad, při poúrazových stavech, funkčních onemocněních pohybového systému i u dospělých.

Materiál zpracoval Bc. Michal Syrový, oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny

Vytvořeno 4.5.2006 15:29:23 - aktualizováno 4.5.2006 15:47:05 | přečteno 1092x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load