McKenzie metoda

McKenzie metoda je diagnostický a terapeutický systém, který je založen na mechanismu produkce a eliminace bolesti v přímém důsledku na pohyb nebo polohu daného kloubu či celého těla. Tato metoda je vhodná zejména pro léčbu bolestivých stavů spojených s krční a bederní páteří, ale je možné ji využít i pro léčbu bolestí hrudní páteře a periferních kloubů (např. rameno, koleno, kyčel). Úspěšně se využívá v mnoha zemích jako jedna ze základních metod při léčbě bolestí zad. Její výsledky jsou potvrzeny výzkumem.

Popis metodiky

Na základě pohybového testu, kineziologického vyšetření a podrobné anamnézy fyzioterapeut stanoví diagnózu a určí, zda-li je tato terapie vhodná pro pacienta či nikoliv. V rámci terapie pacient cvičí obvykle pouze jeden cvik několikrát za den a dodržuje pokyny běžných denních aktivit, které jsou mu doporučeny pro usnadnění denních činností, jako např. jak se oblékat, jak si čistit zuby, jak sedět, stát, vstávat, spát, aby se bolestivé příznaky tolik neprovokovaly. Fyzioterapeut naučí pacienta provádět daný cvik, který je zvolen právě proto, aby ovlivnil pacientovi bolesti do snížení až úplného odstranění většiny příznaků. Počet jednotlivých terapií závisí na vlastní spolupráci pacienta a stupni postižení. Aktivní přístup k terapii urychluje samotné vyléčení. S dobrým efektem se setkáváme u akutních i chronických pacientů, jejichž potíže trvaly měsíce a roky.

Smyslem této terapie je naučit pacienta, jak si může odstranit svoje bolestivé obtíže sám a jak preventivními opatřeními může předcházet dalším bolestem.

Další informace najdete na www.mckenzie.cz

Materiál zpracoval Bc. Zdislav Duňka, oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny

Vytvořeno 4.5.2006 15:35:37 | přečteno 2032x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load