Mamografický screening
Centrum pro mamografický screening a mamodiagnostiku na RDG oddělení nemocnice Jablonec nad Nisou, p.o.
* Co je to mamografický screening a co je jeho cílem ?
Mamografický screening je označení pro organizované preventivní vyšetření prsou s cílem včasného zachycení nádorového onemocnění. Jako všude v medicíně i zde platí, čím dříve je onemocnění objeveno, tím vyšší je pravděpodobnost úplného vyléčení.
Screeningové vyšetření zahrnuje vyšetření na mamografu, což je rentgenový přístroj, který pomocí komprese prsu a ionizujícího záření zobrazí prsní tkáň, hodnocení specializovaným lékařem a případné dovyšetření prsou pomocí ultrazvuku.
* Pro koho je screeningové vyšetření určeno?
Screeningový program je určen ženám od 45 let, které nemají potíže či příznaky onemocnění. Minimální interval vyšetření je dva roky a je plně hrazeno ze zdravotního pojištění.
Potřebnou žádanku Vám vystaví praktický lékař nebo gynekolog.
V případě, že se u Vás objeví jakýkoliv problém či podezření na onemocnění prsou, nikdy neodkládejte návštěvu Vašeho gynekologa či praktického lékaře, od kterého dostanete žádanku do mamologické poradny či přímo k vyšetření na mamografii či ultrazvuku. I toto vyšetření je zdarma a je provedeno přednostně v řádu dnů.
Pokud ještě nedosahujete věku pro screeningový program a zároveň není podezření na začínající onemocnění, avšak ráda byste z jakéhokoliv důvodu vyšetření podstoupila, je možné se sama objednat na vyšetření i bez žádanky od lékaře. Toto vyšetření je hrazené, každoročně však firma AVON v rámci programu "AVON proti rakovině" vydává slevové poukazy na ultrazvukové vyšetření v hodnotě 200,- Kč. Informujte se také u své zdravotní pojišťovny, zda nenabízí příspěvek v rámci programu prevence onemocnění prsou.
U žen mladších 40 let jsou prsa vyšetřovány primárně ultrazvukem. Důvodem je lepší přehlednost prsou s aktivní prsní žlázou a omezení radiační zátěže.
* Jak se objednat?
Objednat se k vyšetření je možné v době mezi 7:00 a 15:00 na telefonních číslech: 483 345 854 nebo 483 345 866
nebo je možné využít webového objednání ZDE.
Po vytvoření objednávky ji musíte do 24 hodin potvrdit odkazem automaticky zaslaným na Vámi uvedenou e-mailovou adresu!
Pracoviště je součástí Radiodiagnostického oddělení nemocnice Jablonec n. N. a najdete nás přímo naproti hlavnímu vchodu do nemocnice.
* Jak vyšetření probíhá, mám se bát?
Při vyšetření na mamografu se provádějí dva snímky každého prsu, zhora dolů a šikmý. Proto, aby byla přehlednost snímku co nejlepší, je nutné prs zmáčknout pomocí kompresních lopatek, což může být nepříjemné, nemělo by to být však výrazně bolestivé. Vyšetření provádějí výhradně ženy, radiologické asistentky.
Výhodou našeho pracoviště je jistě i to, že bezprostředně po zhotovení snímků jsou zhodnoceny lékařem, který, pokud je třeba, může prsa dovyšetřit ultrazvukem a následně dostáváte výsledek. Nemusíte tedy v nejistotě čekat několik dní.
* Bojím se rentgenového záření, může mi ublížit?
Rentgenové, tzv. ionizující, záření je na mamografu používáno pouze v míře nezbytné pro kvalitní zobrazení prsu. Tím, že tkáň prsu je "měkká" je třeba pouze minimálního množství a energie záření, které nijak nezasáhne ostatní části těla.
Citlivost tkáně prsou na rentgenové zážení se výrazně snižuje v době, kdy přestává být prsní žláza aktivní, tedy právě kolem 45 roku života.
Moderní přístroje jsou natolik bezpečné, že vždy přínos vyšetření mnohonásobně převýší riziko z použití rentgenového záření, a to i při častějších kontrolách.
* Co je a není normální u prsou?
Normální je, když prsy občas bolí. Bolí obvykle oba dva prsy, nejčastěji před menstruací, v těhotenství nebo když začnete užívat antikoncepci nebo jiné hormonální pilulky, které předepisuje ženám gynekolog proto, aby lépe snášely potíže, které přináší přechod. Hormonální pilulky proti nechtěnému těhotenství užívají spíše mladé ženy, u kterých je pravděpodobnost onemocnění nádorem prsu poměrně malá. Pozor, neznamená to však, že mladá žena nemůže nádorem onemocnět.
Normální je, když před menstruací nebo v počátku těhotenství prsy bolestivě zduří. Během menstruace i v průběhu těhotenství dojde nakonec ke zklidnění bolestivého pocitu.
Normální je, když se po zmáčknutí bradavek objeví čirý výtok, malého množství tekutiny, někdy třeba jen kapička. Průhledná nebo mírně zakalená, dokonce i nazelenalá kapička nevěstí nic špatného. Takový nevýznamný výtok se obvykle objevuje před menstruací, může přetrvávat i několik měsíců po kojení, některé ženy ho mají celý život. Objevuje se obvykle na obou bradavkách.
Není normální, když se v prsu najednou objeví hmatný útvar, který tam ještě před nedávnem nebyl. Nemusí automaticky znamenat, že jde o zhoubný nádor. V prsech se mohou objevovat cysty, hormonální zduření ve žláze nebo také nezhoubné nádory. V každém případě je však nutné hmatný nález vyšetřit mamografem nebo ultrazvukem.
Není normální, když se na bradavce objeví krvavý výtok. Takový výtok nelze přehlédnout. Objevuje se sám od sebe a dělá flíčky na prádle. Když lehce zmáčkneme dvěma prsty bradavku nebo dvorec, což je tmavý kruh kůže okolo bradavky, vytéká tekutiny mnohem více. Tuto tekutinu je třeba otřít bílým kapesníkem a prohlédnout si její barvu, která vynikne především na bílém podkladě. Hnědá nebo dokonce jasně červená barva je jako rozsvícené výstražné světélko. Jde o varování, které se nesmí přehlížet a je nutno okamžitě navštívit lékaře.
Není normální, když se náhle vtáhne jedna bradavka dovnitř a nejde vysunout ven. Některým ženám se bradavky vtáhnou, protože prodělaly zánět prsu, některým se to stane bez příčiny. První i druhý důvod je vždy pokyn k vyšetření prsu.
Není normální, když náhle zčervená jeden prs a žena nemá teplotu. Zčervenání kůže prsu bývá příznakem zánětu, v mnoha případech však také příznakem nádorového onemocnění. Při zánětu, který doprovázen zčervenáním prsu, je prs silně bolestivý. Bolest bývá tak veliká, že si žena nechce nechat na prs ani sáhnout. Je-li prs červený, ale při tom příliš nebolí, jde o závažný příznak, se kterým se chodí bez prodlení k lékaři.
Není normální, když se v kůži prsu objeví vtažení, které tam před tím nebylo. Vtažení se podobá dolíčku a je vidět zejména, když žena zvedne ruce nad hlavu.
Není normální, když se kůže prsu začne měnit. Je tuhá, všechny póry jsou v ní více viditelné a strukturou se podobá slupce pomeranče.
Není normální, když se tmavá kůže bradavky a okolního dvorce pokryje šupinkami, je jakoby "olepená" snadno se přilepí k prádlu a je tak křehká, že při jemném škrábnutí krvácí. Nemluvíme teď o krvavém výtoku z bradavky, ale o jemném krvácení z kůže okolo bradavky.
Všechno, "co není normální", musí vidět lékař gynekolog nebo praktik. V takovém případě by žena neměla odkládat jeho návštěvu a trvat na tom, aby ji lékař poslal do specializovaného centra na mamografické vyšetření.
* Je screening dostatečnou prevencí?

Vyšetření na mamografu nebo ultrazvuku může odhalit i velmi malý nádor, který by jinak nebyl odhalitelný. Avšak pamatujte, že nic není stoprocentní a interval mezi vyšetřeními je minimálně 2 roky, za které se může onemocnění objevit.
Proto je vhodné v každém věku provádět i pravidelné samovyšetření prsu, případně spojit příjemné s užitečným a nechat
vyšetřit prsa partnerem (postup vyšetření se Vám zobrazí po kliknutí na odkaz).
Je velmi důležité uvědomit si, že pokud nádor objevíte včas, je velmi vysoká pravděpodobnost úplného vyléčení.
Odmítat vyšetření pokud nemáte potíže je možná pouze určitý risk, odkládat však vyšetření v případě, že si nahmatáte ložisko či máte jiné příznaky, je již hazardování se zdravím a můžete prováhat velmi drahocenný čas.
Stáhněte si do svého mobilu aplikaci MammaMia s videonávodem samovyšetření, mapou jednotlivých screeningových center a dalších informacích o českém programu prevence rakoviny prsu.:
Aplikace pro operační systém Android
Aplikace pro iPhone
* Co dělat pokud se objeví nádorové onemocnění?
Nepříznivý výsledek vyšetření je vždy velký zásah do psychiky člověka, se kterým je však třeba se vyrovnat a včas zahájit účinnou léčbu. Pomoci s tím může nejen nejbližší okolí a rodina, ale také odborníci, a to jak lékaři, kteří o nemocné pečují, tak i řada odborných společností a spolků.
Pozitivní přístup k léčbě vždy zvyšuje její úspěšnost.
Je důležité nepodléhat mýtům a pochybným informacím a s otázkami se vždy obracet na odborníky, kterým důvěřujete.
Ke stažení: Řeším svou bulku v prsu - Aliance žen s rakovinou prsu
S těžkou životní situací pomáhá například společnost MammaHelp sdružující ženy s nádorovým onemocněním prsu a poskytující zejména informační a odbornou podporu.
Spolu s lékaři vytvořila tři brožurky "Průvodce léčbou rakoviny prsu", které přibližují jednotlivé fáze léčby.
Další informace o mamografickém screeningu můžete získat na stránkách české mamologické společnosti www.mamo.cz