CT vyšetření střev - CT enterografie, CT irrigografie

Příprava na CT enterografii a CT irrigografii a kolografii.
Pro ideální podmínky vyšetření, je nutné mít co nejméně naplněna střeva,  kdy střevní obsah může velmi zhoršit hodnotitelnost snímků.

3 dny před vyšetřením bezezbytkovou, nenadýmavou, kašovitou stravu, s vynecháním ovoce, zeleniny, luštěnin, čerstvého pečiva

1 den před vyšetřením

SNÍDANĚ: čaj, houska s máslem

OBĚD kaše rýžová nebo bramborová, mleté maso

VEČEŘE vynechat !

v 16:00 hod. 2 tablety projímadla Bisacodyl-K

v 17:00 hod. další 2 tablety Bisacodyl-K

od 18:00 hod. až do vyšetření již nic nejíst, od půlnoci nekouřit a pít pouze malé množství neperlivé vody

Běžné a předepsané léky se berou dle ordinace, beze změn.

Alternativou je příprava projímavým přípravkem Fortrans.

U CT enteroklýsy je nutné před vyšetřením v průběhu 45minut vypít 2 litry roztoku přípravku Manitol, který působí naplnění tenkého střeva tekutinou.

U CT irrigografie je nutné před vyšetřením pít ředěnou kontrastní látku Ultravist 300 (20ml v 1,5litru neperlivé vody) v pravidelných intervalech po dobu alespoň 2 hodin. Při samotném vyšetření je tlusté střevo konečníkem plněno bariovu kontrastní látkou, případně poté vzduchem.

Při CT kolografii je tlusté střevo plněno pouze vzduchem a kontrastní látka se nepije. Často navazuje na endoskopickou kolonografii, kdy je střevo již připravené a vyšetření slouží jako doplňení při hůře proveditelném vyšetření.

Při vyšetření se v některých případech podává do žíly jodová kontrastní látka, proto je nutné sledovat Vaše alergie a případné další kontraindikace k jejímu podání, jako jsou cukrovka na tabletách nebo zhoršená filtrační funkce ledvin.
Všechny tyto informace byste měli uvést již Vašemu ošetřujícímu lékaři, který zajišťuje přípravu na vyšetření.Vytvořeno 19.4.2012 10:12:07 - aktualizováno 27.6.2022 10:40:52 | přečteno 8354x | filip.rasocha
load