Mateřská škola
Dětem ve věku 3-6 let se věnuje učitelka MŠ od 9.30 do 15.30 hodin.
Nově je škola povinna vyžadovat od rodičů či zákonných zástupců dítěte informovaný souhlas k jakékoli práci s dítětem.
Prosíme tedy rodiče, aby dali informovaný souhlas Ten je součástí vstupního dotazníku, který rodiče vyplňují při příjmu.
Děti poslouchají nejraději pohádku, kterou jim čte dospělý. Kazeta ani CD přímý kontakt nenahradí. .
MŠ je velice hezky vybavena nejen hračkami,stavebnicemi, legem a knížkami, ale také různorodým materiálem pro výtvarnou a pracovní výchovu. Děti jsou spokojené, mohou-li malovat, vystřihovat, nalepovat či libovolně tvořit. Však také spotřeba rozličného materiálu je veliká. Proto mateřská škola velice vítá případné drobné příspěvky odřezků papíru, látek atp.
Nejen děti předškolní, ale i ty trochu větší velice rády tvoří. Nevyčerpatelnou studnici nápadů dodává paní učitelka mateřské školy odpoledne všem zájemcům, děvčatům, chlapcům, sedmiletým i sedmnáctiletým.
Paní učitelka MŠ Eva Drahoňovská při pracovní výchově. Někdo je samostatný, jinému se musí trošku pomoci.
Děti ležící mají prostor pro hraní a pro tvoření poněkud omezený, přesto se snažíme, aby to co nejméně pociťovaly. Na každém pokoji dětského oddělení je barevná televize se čtyřmi programy, u starších děvčat a chlapců přidala škola i hi-fi věž. Menším dětem nosíme přehrávač podle příležitosti na pokoj. Děti si pak mohou vybrat svou oblíbenou pohádku či písničku nebo si od rodičů nechají přinést své.
Vytvořit dětem příjemné prostředí je pro nás to hlavní a nejlepším uznáním je to, když se občas stává, že se dětem ani nechce domů. Poslední den, kdy se s dětmi loučíme, nám děti píší do našeho památníčku své dojmy a pocity, trápení, ale i to, co je při pobytu v nemocnici překvapilo. My se na oplátku těšíme, co nám napíší. A mnohdy se i poučíme.
Zpestřením pobytu v nemocnici bývá pravidelné zpívání s kytarou. Často se sejdou opravdu dobří zpěváčci a hudebníci. Pro děti, které se učí v ZUŠ hrát na klavír, zde máme nové klávesy. A tak se hraje a zpívá, buď s kytarou nebo s doprovodem kláves. Oblíbené jsou lidové písničky a písně "Není nutno" Zdeňka Svěráka a "Tři čuníci" Jarka Nohavici.
- Děti jsou rády, mají-li s sebou něco z domova - např. knihu, audiokazetu, oblíbenou hračku, hru. Osvědčily se 2-3 rodinné fotografie jako pojítko s rodinou.
- Děti, malé i velké, čekají každý den návštěvu. Je nejlepší, když dítě navštíví jeden až dva dospělí a po určité době se vystřídají s dalšími příbuznými či přáteli. Dítě není na pokoji samo, když ostatní děti mají návštěvy. Návštěvní doba je od 14.30 do 17.00 denně. Je však možno přijít za dětmi i mimo tyto hodiny. Pro menší děti je velmi důležitý polední klid (12:00 - 14:00 hodin), kdy usínají.
- Dítě by o svých problémech či nemoci mělo být informováno od rodičů. Kdo zná vaše dítě lépe než vy? Kdo ho umí nejlépe zbavit strachu a navodit pocit bezpečí a klidu i při nepříjemných úkonech? Informace by měla být přiměřená věku. Vezměte si na pomoc encyklopedii, hovor s lékařem či specialistou. Říkejte pravdu přijatelným způsobem. Nezatajujte před dětmi, že je čekají vyšetření, která mohou být i nepříjemná. Zeptejte se lékaře, a pak dítě informujte, na jak dlouhou dobu v nemocnici bude.
- Dítě je celý den zabezpečeno zdravotnickým dozorem, od 8.00h do 15.30h také dvěma učitelkami , které s dětmi kreslí, tvoří, vystřihují, zpívají ... Vybavení k těmto činnostem je zabezpečeno - výtvory dětí jsou velmi hezké.
- Školní děti pokračují ve vzdělávání, proto je hned s nástupem vybavte základními školními potřebami: penálem, učebnicí ČJ, M, AJ nebo NJ, jedním sešitem. Bude-li dítě v nemocnici déle než týden, je dobré spolupracovat s třídním učitelem a v nemocnici pak předat instrukce kmenové školy tak, aby zde učitelka mohla přímo pokračovat ve výuce.
- Malé děti bývají často lítostivé. Maminky i tatínkové mají možnost být s dítětem, po dohodě s lékařem a sestrou, na pokoji celý den, nebo si pronajmout pokoj pro sebe a své dítě.