SCREENING SLUCHU – OTOAKUSTICKÉ EMISE

Screeningové vyšetření sluchu má odhalit všechny děti, které by, mohly mít sluchovou vadu. Konkrétní vadu nám toto vyšetření neukáže, proto dítě následně vyšetřuje podrobněji foniatr. Včasný záchyt vrozené poruchy sluchu pomáhá zamezit opožděnému vývoji komunikačních schopností.

Vyšetření prováděné v porodnici se nazývá TOAE nebo zkráceně OAE. Jedná se o metodu tranzientně evokovaných otoakustických emisí. Vyšetření je zcela bezbolestné.

Přístroj pouští do ucha miminka krátké opakující se zvuky, které zaznamenávají sluchové buňky a jako odpověď vytvoří slabý zvuk, který přístroj zachytí citlivým mikrofonem. Vyšetření může být komplikováno šumem z okolí nebo pláčem dítěte, proto je toto vyšetření směřováno na dobu, kdy dítě spí nebo je kojeno za absolutního ticha.

Vyšetření, které je hodnoceno jako OAE jsou výbavné = ucho je v pořádku.
Vyšetření, které je hodnoceno jako OAE jsou nevýbavné = je třeba vyšetření opakovat, neznamená to diagnózu ztráty sluchu.,

Otoakustické emise bývají často falešně nevýbavné a to z mnoha důvodů, ke kterým řadíme i přetrvávající mázek ve zvukovodu. Je tedy běžné, že se vyšetření na porodnici i několikrát opakuje.

Časté otázky:

Zjistím tímto vyšetřením, že mé dítě dobře slyší?

Přístroj dokáže vyhodnotit pouze OAE výbavné nebo nevýbavné odpověď. Při pozitivní se dá očekávat, že sluch bude v pořádku. U negativní naopak nelze říci, že je přítomna porucha sluchu. Vyšetření se musí opakovat. Poruchu sluchu určí až další speciální vyšetření.

Výsledek vyšetření OAE nevýbavné. Co to znamená?

Tento výsledek ještě neznamená, že by vaše miminko mělo problém se sluchem. Je běžné, že po porodu je v uchu ještě mázek a je tedy nutné vyšetření s odstupem zopakovat ještě na porodnici.

Odcházíme domů a výsledek je stále OAE nevýbavné. Kdo nám řekne, zda je sluch v pořádku nebo není?

I při propuštění z porodnice může být OAE nevýbavné a nemusí jít o vadu sluchu. Na kontrolní vyšetření se můžete objednat na ORL ambulanci Nemocnice Jablonec nad Nisou p. o. Pokud nejste z regionu, můžete se objednat v jakékoli jiné ambulanci ORL nebo foniatra, které mají přístroj na měření sluchu. Tyto ambulance bývají vybaveny i dalšími přístroji pro další vyšetření sluchu.

Je možné, že se vada nerozpozná?

Tato možnost je velice vzácná. Žádné screeningové vyšetření nemůže být stoprocentní. Dětský lékař pro děti a dorost nadále sleduje vývoj vašeho dítěte a s tím i rozvoj komunikačních dovedností. I vy jako rodič jste nejlepším pozorovatelem svého dítěte. Je tedy možné, že si všimnete, že vaše dítě na některé situace nereaguje jako ostatní děti.

Vytvořeno 3.5.2022 12:14:32 | přečteno 328x | jana.valkova
load