Rady rodičům při hospitalizaci dítěte

  • Děti jsou rády, mají-li s sebou něco z domova - např. knihu, audiokazetu, oblíbenou hračku, hru. Osvědčily se 2-3 rodinné fotografie jako pojítko s rodinou.
  • Děti čekají každý den návštěvu. Je nejlepší, když dítě navštíví jeden až dva dospělí a po určité době se vystřídají s dalšími příbuznými či přáteli. Dítě není na pokoji samo, když ostatní děti mají návštěvy. Návštěvní doba je od 14:30 do 17:00 denně. Pro menší děti je velmi důležitý polední klid (12:00–14:00 hodin), kdy usínají.
  • Dítě by o svých problémech či nemoci mělo být informováno od rodičů. Kdo zná vaše dítě lépe než vy? Kdo ho umí nejlépe zbavit strachu a navodit pocit bezpečí a klidu i při nepříjemných úkonech? Informace by měla být přiměřená věku. Vezměte si na pomoc encyklopedii, hovor s lékařem či specialistou. Říkejte pravdu přijatelným způsobem. Nezatajujte před dětmi, že je čekají vyšetření, která mohou být i nepříjemná. Zeptejte se lékaře, a pak dítě informujte, na jak dlouhou dobu v nemocnici bude.
  • Dítě je celý den zabezpečeno zdravotnickým dozorem, od 8:00 do 15:30 hodin také dvěma učitelkami, které s dětmi kreslí, tvoří, vystřihují, zpívají ... Vybavení k těmto činnostem je zabezpečeno – výtvory dětí jsou velmi hezké.
  • Děti pokračují ve vzdělávání, proto je hned s nástupem vybavte základními školními potřebami: penálem, učebnicí ČJ, M, AJ nebo NJ, jedním sešitem. Bude-li dítě v nemocnici déle než týden, je dobré spolupracovat s třídním učitelem a v nemocnici pak předat instrukce kmenové školy tak, aby zde učitelka mohla přímo pokračovat ve výuce.
  • Malé děti bývají často lítostivé. Maminky i tatínkové mají možnost být s dítětem, po dohodě s lékařem a sestrou, na pokoji celý den.

Aktualizace informací dne 29.4.2013

Vytvořeno 2.9.2005 15:18:01 - aktualizováno 29.4.2013 14:00:57 | přečteno 1214x
load