Hospitalizace

Vážení rodiče,

Vaše dítě bude přijato k léčebnému nebo diagnostickému výkonu do Nemocnice Jablonec nad Nisou, p.o. Na oddělení má maminka nebo tatínek možnost celodenního pobytu se svým dítětem. Rodiče nepovažujeme za návštěvu, ale za neoddělitelnou součást dítěte.

Návštěvy na oddělení jsou denně 14:30 - 17:00 hodin, v jiný čas dle domluvy individuálně. Návštěvy na nadstandardních pokojích jsou denně 8:00 - 20:00 hodin. Možnost návštěv může být ovlivněna aktuální epidemiologickou situací.

Co si vzít s sebou do nemocnice

Děti hospitalizované v naší nemocnici potřebují

 • pyžamo, event. župan, obuv na přezutí, ponožky
 • hygienické potřeby (mýdlo, ručník, žínku, hřeben, kartáček a pastu na zuby, šampon)
 • toaletní papír, papírové kapesníky
 • pro kojence vlhčené ubrousky na zadeček, event. jednorázové pleny
 • příbor
 • pro školáky základní učebnice
 • dlouhodobě používané léky

Potřeby pro doprovod hospitalizovaných dětí

 • obuv na přezutí
 • hygienické potřeby, toaletní papír
 • příbor


Doprovod dítěte během hospitalizace

V rámci hospitalizace umožňujeme všem dětem pobyt s rodinným příslušníkem nebo např. s chůvou. Naší snahou je vyjít maximálně vstříc potřebám dítěte v podmínkách Nemocnice Jablonec nad Nisou, p.o. Proto Vás žádáme o spolupráci v zájmu Vašeho dítěte i v případě, že nebude možné pro Vás zajistit lůžko na pokoji s dítětem.

Osoba, která dítě doprovází, musí splňovat tyto podmínky:
 • je starší 18 let
 • je bez známek infekčního onemocnění
 • dokáže spolupracovat s dítětem a ošetřujícím personálem

Možnosti ubytování doprovodu

Nadstandardní pokoj

Oddělení disponuje třemi jednolůžkovými nadstandardními pokoji (1dítě + 1 rodič) a jedním dvoulůžkovým nadstandardním pokojem (1 dítě + 2 rodiče nebo 2 děti +1 rodič). Tyto pokoje jsou zpoplatněny 300,- Kč./noc.  Pokud nebude mít doprovod dítěte zájem o nadstandardní pokoj nebo typ tohoto pokoje nebude volný, bude mu poskytnuta přistýlka u lůžka dítěte do vyčerpání lůžkové kapacity.

Ubytování a strava doprovodu u dětí do šesti let a nad šest let

Ubytování doprovodu je možné v případě volné lůžkové kapacity, kdy přednost mají kojící matky. V případě vyčerpání lůžkové kapacity může rodič s dítětem v nemocnici zůstat, kdy je doprovod posazen k lůžku dítěte.

Doprovodům dětí do šesti let hradí pobyt a stravu pojišťovna. V odůvodněných případech hradí pojišťovna pobyt a stravu i doprovodům dětí nad šest let, ale tato úhrada podléhá schválení revizním lékařem.

Pokud je dítě starší šesti let a důvod doprovodu dítěte nesplňuje podmínky revizního lékaře,  pobyt s dítětem si musí uhradit v ceně 600,-Kč/noc. ( strava 250,-Kč/noc a ubytování 350,-Kč/noc)

V případě pobytu druhého rodiče je zpoplatněna strava 250,-Kč/noc a ubytování 350,-Kč/noc.

Pracovní neschopnost, dlouhodobé ošetřovné a ošetřovné

Na oddělení vystavujeme: pracovní neschopnosti, dlouhodobé ošetřovné a ošetřovné pro dítě, které zůstalo doma s druhým rodičem.

Vše vystavuje lékař na oddělení pediatrie a je nutné ho o potřebě těchto dokumentů informovat co nejdříve.

Pracovní neschopnost

Lze vystavit rodiči/doprovodu dítěte, které ještě nedosáhlo 6ti let věku. U dětí starších šesti let musí být pro doprovod splněny podmínky revizního lékaře. Jedná se hlavně o rodiče dětí např. s dg. diabetes mellitus, autismus nebo psychomotorická retardace. Pokud je dítě starší 6ti let a důvod doprovodu dítěte nesplňuje podmínky revizního lékaře, nelze doprovodu vystavit pracovní neschopnost.

Pracovní neschopnost se vystavuje elektronicky a je ukončena k datu propuštění dítěte. Pokud následuje rekonvalescence v domácím prostředí, požádejte svého praktického lékaře pro děti a dorost o vystavení dokumentu na ošetřovné.

Dlouhodobé ošetřovné

Pro vystavení dlouhodobého ošetřování je nutné splnit tyto podmínky:

 • dítě je hospitalizováno minimálně 4 dny po sobě jdoucí
 •  předpokládaná doba dalšího léčení v domácím prostředí je minimálně 30 dní.

Dlouhodobé ošetřovné ukončuje lékař pro děti a dorost. Je vystavováno v papírové podobě.


Ošetřovné pro dítě, které zůstalo doma s druhým rodičem

Z důvodu, že hospitalizovaný rodič se nemůže doma o další dítě/děti starat, je možné druhému rodiči vystavit ošetřovné, aby mohl o děti doma pečovat. Ošetřovné je vystaveno v papírové podobě a je ukončeno k datu propuštění dítěte.Vytvořeno 14.10.2005 15:00:37 - aktualizováno 25.5.2023 11:34:31 | přečteno 2304x | jana.valkova
load