FAQ (Dotazy po TEP)
Zde naleznete nejčastější otázky a odpovědi po implantaci endoprotézy
1. Kdy budu moci odložit berle?
2. Jak dlouho budu užívat léky na ,,ředění krve"?
3. Jak dlouho nebudu moci řídit auto?
Tři měsíce po operaci.
4. Kdy budu moci začít sportovat?
Lehčí sportovní aktivity (kolo, plavání, chůze) po třech měsících, ostatní sporty po půlroce. Je nutné se vyvarovat výraznému přetěžování, extrémních poloh končetin, kontaktním sportům a činnostem, při kterých hrozí pád.
5. Nebudu mít s implantátem problémy na letišti při kontrolách?
Pokud plánujete cestovat letadlem, požádejte na naší ambulanci o kartičku nositele endoprotézy.
6. Jak to bude s mým intimním životem?
Nejvhodnější je intimní detaily probrat při kontrole s lékařem.
7. Jak dlouho mi endoprotéza vydrží?
Tato záležitost je značně individuální, závisí samozřejmě i na tom, jak pacient s endoprotézou “zachází”. Obecně se dá říci, že cca 2/3 implantovaných endoprotéz kyčle a ¾ endoprotéz kolena vydrží 20 let. Je třeba dodat, že nyní ovšem známe výsledky endoprotéz implantovaných před 20 lety, “výdrž” dnešních modernějších implantátů bude pravděpodobně delší, ale skutečnost budeme znát až v budoucnosti.
8. Jaké jsou nejčastější pooperační komplikace?
- Žilní trombóza, embolie plic.. Pokud se v žíle srazí krev, může tato sraženina žílu ucpat a zamezit průtoku krve (tzv. žilní trombóza). Převážně se tak děje na dolních končetinách, což se projeví zejména bolestivým otokem končetiny, nejčastěji
v oblasti lýtka.. V případě, že se taková sraženina uvolní do krevního oběhu, může vmetek ucpat jinou cévu v těle, a to nejčastěji v plicích (tzv. plicní embolie). Od velikosti cévy, která je v plicích ucpána, se pravidelně odvíjí tíže projevů. Od minimálních problémů s dýcháním až po těžkou dechovou nedostatečnost a v těch nejzávažnějších případech třeba i k srdečnímu selhání a smrti. Riziko vzniku těchto komplikací minimalizujeme paušálním podáváním léků s protisrážlivým účinkem a bandážováním dolních končetin. - Infekce v operované oblasti.. Pokud se v místě operace pomnoží patogenní mikroorganizmy (vesměs bakterie), mohou způsobit infekci. Jsou-li zasaženy pouze povrchní měkké tkáně a je-li časně zavedena terapie, nebývá problém závažný. Je-li však infikována kloubní náhrada, je potom léčba velmi náročná a dlouhodobá a bohužel ne vždy úspěšná. I zde je podstatné včasně problém rozpoznat a začít jej bezodkladně léčit. Infekce se projeví protrahovanou bolestí, někdy otokem, zarudnutím či zánětlivým výtokem z rány nebo píštěle, může být také zvýšená tělesná teplota. Riziko infekce se tedy snažíme minimalizovat celou řadou preventivních opatření před, během i po operaci včetně profylaktického podávání antibiotik.
- Vymknutí kloubu (vykloubení endoprotézy).. Setkáváme se s ní po implantacích náhrady kyčle, u kolenních endoprotéz je to záležitost zcela raritní. Vykloubení endoprotézy způsobí náhlou bolest s nemožností volného pohybu v kloubu, často i s jeho defigurací a pravidelně dochází také ke zkrácení postižené končetiny. Zásadní pro minimalizaci rizika této komplikace je správná rehabilitace a dodržování preventivních opatření, se kterými budete po operaci opakovaně obeznámeni.
Dojde-li k některé z výše uvedených komplikací, pak neodkladně navštivte naši ambulanci. Zdejší ortopedické oddělení nemá nepřetržitou pohotovostní službu a na kontroly u nás musí být běžně pacienti předem objednáni. V případě náhlých potíží a nutnosti bezodkladné kontroly, je třeba buď se na mimořádné kontrole u nás telefonicky domluvit (tel.: 483 345 760 a to pouze v pracovní dny mezi 7. a 15. hod.), anebo navštívit pohotovostní ambulanci (AAP) zde v nemocnici, kde budete akutně ošetřeni. Další péči poté již zajistíme u nás na ortopedii.