Pravidelné gynekologické prohlídky
Cílem gynekologického vyšetření je zjistit příčinu obtíží, s nimiž žena ke gynekologovi přichází. Stejně tak je nezbytné i v prevenci gynekologických onemocnění v rámci tzv. preventivních prohlídek.
Jsem bez obtíží. Musím k lékaři?
Gynekologické vyšetření je vyšetřením preventivním. Prevencí rozumíme předcházení vzniku určitého onemocnění. V gynekologii se to týká především nádorů děložního čípku. Tedy té části dělohy, která vyčnívá do pochvy. Důležité je včas rozpoznat takzvané prekancerozy děložního čípku. To jsou stavy, které nádorem ještě nejsou, ale jsou vysoce rizikové pro vznik nádoru v budoucnosti. Pokud takový stav zjistíme, můžeme ho pouze sledovat nebo odstranit malým operačním výkonem.
V ČR se vyšetření obvykle provádí 1x ročně. V některých případech může lékař doporučit kontroly častěji. Na prohlídky by žena měla chodit od zahájení pohlavního života a v intervalech podle rizika. Určitě každá žena nad 20 let by měla být gynekologicky vyšetřena. Vyšetření bývá nebolestivé a trvá pouze pár minut.
Jak probíhá vyšetření?
Jeho součástí je zjištění anamnézy, vyšetření v zrcadlech, palpační (pohmatové) vyšetření. Dnes již k rutinním vyšetřovacím metodám patří i ultrazvukové vyšetření.
Anamnéza
Je soubor údajů, které informují o zdravotním stavu. Lékař se ptá na onemocnění rodičů a sourozenců. Samotné pacientky pak na prodělané dětské nemoci, závažné infekce, úrazy, operace, porody, projevy alergie a další onemocnění i způsob jejich léčby. Nevyhne se ani otázce kouření a alkoholu. Před vlastním vyšetřením je vždy dotaz na termín poslední menstruace, případně přítomnost gynekologických obtíží (bolest, krvácení, výtok).
Vyšetření v zrcadlech
Gynekologická zrcadla se zavádějí do pochvy. Lékaři umožňují prohlédnout poševní stěnu a děložní čípek. Může tak zjistit záněty pochvy a děložního čípku, útvary viditelné z děložního čípku, poranění, jizvy apod. Současně může provést vyšetření kolposkopem. To je vyšetření pochvy a povrchu děložního čípku pomocí speciálního optického přístroje. Lékař také může odebrat materiál na bakteriologické (zjištění možného zánětu) či cytologické vyšetření. V tomto případě vatovou štětičkou či malým kartáčkem setře povrch čípku, pochvy nebo zevních rodidel a přenese ho na sklíčko, kde se pak v laboratoři prohlíží pod mikroskopem.
Vyšetření pohmatem
Vyšetření se provádí mezi dvěma prsty jedné ruky zavedenými do pochvy a prsty druhé ruky, která prohmatává podbřišek (bimanuální). Lékař získá představu o vnitřních rodidlech ženy (děloha, vejcovody, vaječníky), o jejich velikost, tvaru a uložení). Ztížené vyšetření bývá u obézních žen, při napínání břišní stěny, při náhle vzniklých gynekologických zánětech (pro bolest) nebo při naplněném močovém měchýři. Před vlastním vyšetřením by se proto měla žena vymočit.
Je možné i vyšetření rektální (prováděné přes konečník). Jako samostatné se provádí v dětské gynekologii. Děti přicházejí nejčastěji pro bolesti v podbřišku. Je nutný citlivý přístup, často pomůže přítomnost matky u vyšetření. Jako doplněk bimanuálního vyšetření je výhodné především u žen při podezření na nádorové onemocnění v malé pánvi.
Ultrazvukové vyšetření
Toto vyšetření umožňuje lépe zjistit podezřelé nálezy v oblasti malé pánve. V gynekologii se provádí buď transabdominální (přes břišní stěnu) nebo transvaginální (přes pochvu) sondou.
Transabdominální - s výhodou u dětí, u těhotných žen a u žen, které neměly pohlavní styk. Dobrou zobrazitelnost zajišťuje i plnější močový měchýř, proto se před vyšetřením doporučuje pacientkám vypít hodinu před vyšetřením alespoň 1 litr tekutin.
Transvaginální - výhodnější pro bližší kontakt sondy s vnitřními pohlavními orgány ženy. Žena leží na zádech v „gynekologické poloze“ pokrčenými dolními končetinami a do pochvy je zasunuta sonda.
Pravidelnou prohlídkou lze mnohá gynekologická onemocnění včas zjistit a v počátku i úspěšně vyléčit. Proč zbytečně riskovat své zdraví ?
Materiál zpracoval MUDr. Vít Mairich, gynekologicko porodnické oddělení