Liberecký kraj přispěl do nemocnice v Jablonci na zdravotnické vybavení

Tisková zpráva ze dne 30. 10. 2019

Jablonecká nemocnice díky finanční podpoře Libereckého kraje pořídila zdravotnické přístroje a novou sanitku v celkové hodnotě 3,5 mil. Kč. Přístroje jsou používány pro pacienty na oddělení gastroenterologie, ARO a operačních sálech.

Jeden z nových přístrojů je videolaryngoskop. Ten se používá u pacientů, u kterých je při operacích obtížné zajistit dýchací cesty klasickou technikou. „Takových pacientů se každý rok vyskytne několik desítek a obtížné zajištění dýchacích cest je může ohrozit na životě,“ vysvětlil význam využití primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení MUDr. Martin Bartoň. Z dotace kraje byly také zakoupeny tři ohřevy pacienta. Umístěny jsou na každém operačním stole a slouží k tepelnému komfortu pacientů při operaci. „Při operaci pacient ztrácí větší množství tepla a v anestezii je zhoršena termoregulace. Ohřev pacienta zabraňuje výraznějšímu podchlazení pacienta,“ doplnil informace primář ARO.

Další z přístrojů v hodnotě 1,8 mil. Kč je sonoendoskop lineární, který se využívá v gastroenterologické péči. Jedná se o endoskop s ultrazvukovou hlavicí určený pro speciální, pokročilé endoskopické výkony, které mohou nahradit chirurgické operace. „Slouží především při propojení – anastomózy mezi žaludkem a tenkým střevem, žlučníkem či žlučovými cestami a dvanáctníkem. Tento přístroj je prvním svého druhu v České republice,“ vysvětluje primář gastroenterologie MUDr. Vladimír Nosek.

Nová sanitka jako náhrada za již nevyhovující z roku 2001 slouží již pacientům z Jablonce, Tanvaldu i Železného Brodu. „Denně převezeme až sto padesát pacientů na vyšetření do Jablonce, ale i Liberce, Hradce Králové, Ústí nad Labem, Teplic či Prahy,“ informovala vedoucí dopravní zdravotní služby jablonecké nemocnice Hana Šimková. Celkem jezdí s pacienty šestnáct sanitek ze tří stanovišť, v Jablonci, Tanvaldu a Železném Brodu. Nákup jedné sanity vyjde na 1,2 mil. Kč.


Dotace z kraje

Primář gastroenterologie MUDr. Vladimír Nosek před výkonem

Primář gastroenterologie MUDr. Vladimír Nosek před výkonem

 
Sonoendoskop pro gastroenterologické výkony

Sonoendoskop pro gastroenterologické výkony

 
Nová sanitka v jablonecké nemocni

Nová sanitka v jablonecké nemocni

 
Nový sanitní vůz

Nový sanitní vůz

 
Sanitní vozy nemocnice

Sanitní vozy nemocnice

 
 
Vytvořeno 30.10.2019 13:28:08 | přečteno 738x | jana.valkova
load