Onkologická ambulance v areálu nemocnice otevřena

Tisková zpráva ze dne 23. 9. 2013
FOTOGALERIE, sjeďte dolů
Konec září 2013 a prostory nové onkologické ambulance v areálu nemocnice začínají sloužit pacientům. Stavba byla zahájena přesně před rokem a termín dokončení se podařilo dodržet. Prostory nahradily stávající nevyhovující v Liberecké ulici. Kompletní stavbu včetně interního vybavení uhradil zřizovatel jablonecké nemocnice statutární město Jablonec nad Nisou včetně pracoviště pro centrální ředění cytostatik, které bylo v prostorách nemocniční lékárny vybudováno v létě roku 2012. Onkologická ambulance je součástí jablonecké nemocnice od roku 2006.
Vybudování onkologického pavilonu v nemocnici Jablonec nad Nisou patří k nejvýznamnějším investičním akcím statutárního města Jablonec. Celá akce si vyžádala 26,5 milionu korun. „V roce 2012 jsme na onkologii uvolnili 8,5 milionu a letos 18 milionů korun,“ říká Miloš Vele, náměstek primátora, který má na starosti městskou pokladnu. „Peníze na novou onkologii se dílem podařilo získat z úspor v rámci rozpočtu, ke kterým jsme přistoupili téměř okamžitě po nástupu na radnici, dílem jsme použili finanční prostředky z hazardu,“ vysvětluje Vele. K dnešnímu dni evidujeme příjmy z hazardu 17,3 milionu korun,“ říká Renata Vítová, vedoucí odboru ekonomiky. Město ušetřilo hlavně na provozních nákladech. Došlo ke snížení počtu zaměstnanců magistrátu, úspory také vygenerovalo seskupení agendy do dvou budov místo tří, když radnice opustila prostory domu v Anenské ulici, který následně vrátila státu.
„Péče o zdraví lidí je důležitá, proto se každoročně snažíme najít v rozpočtu peníze na přístrojové vybavení nemocnice. Nová onkologie konečně pacientům, kteří se potýkají se závažným onemocněním, nabídne důstojné prostory. I z tohoto důvodu byla jednou z investičních priorit města,“ říká primátor Beitl. „Velmi podstatný je fakt, že vybudováním onkologického pavilonu se dokončilo sestěhování nemocničních oddělení pod jednu střechu, do jednoho areálu“, doplnil ředitel nemocnice MUDr. Vít Němeček. Pacienti i zaměstnanci nemocnice tak mohou suchou nohou projít od hlavního vchodu až na onkologii.
„Na nemocnici může být Jablonec právem hrdý. Je důkazem toho, že bez politických zásahů a díky odbornému a uvážlivému ekonomickému přístupu vedení nemocnice se daří tuto důležitou součást života města neustále rozvíjet a zkvalitňovat. Důkazem jsou nejen úpravy v prostorách nemocnice, nové přístrojové vybavení a odbornost zdejšího personálu, ale hlavně stále více spokojených pacientů, a to všechno navzdory nelehké ekonomické situaci,“ chválí vedení nemocnice primátor Beitl. „Děkuji nejen vedení nemocnice, ale samozřejmě také lékařům i veškerému zdravotnickému personálu za dobře odváděnou práci,“ smeká pomyslný klobouk primátor.
Investice města do Nemocnice Jablonec nad Nisou, p.o.:
2013 – 18 mil. Kč
2012 – 6,2 + 8,5 mil. Kč
2011 – 5,0 + 1,75 mil. Kč
Onkologická ambulance v číslech
- Počet lůžek na aplikaci infusní léčby jsme zvýšili z 1 na 3, počet křesel ze 3 na 4
Celkovou kapacitu míst pro aplikaci infusní léčby jsme zvýšili ze 4 na 7¨
V ambulanci pracují 2 lékaři a 3 zdravotní sestry, stav personálu je beze změn
Za rok 2013 jsme do onkologické ambulance přijali 230 nových pacientů (v roce 2012 jich bylo 356,
v roce 2011 –194)V nových prostorách jsou 3 lékařská pracoviště a 7 aplikačních místností včetně místnosti pro aplikaci lymfodrenážíPodlahová plocha s linem či dlažbou zaujímá 416 m2
- Plocha oken zaujímá 208 m2
Další výhody nových prostor
Vybudováním nových prostor se zvýšil komfort pacientů, kterým je podávána chemoterapie
Hned u aplikační místnosti je sociální zařízení
Zajištěn je bezbariérový vstup, přístup do budovy je úrovni terénu s výškovým rozdílem do 20 mm (v Liberecké ulici nebylo možné bezbariérový vstup zajistit)
Pacientům jsou přímo před vchodem do pavilonu onkologie k dispozici parkovací místa
Pavilon onkologie je pomocí spojovacího krčku na celý nemocniční komplex
- Čekárna má ze stropu osvětlení střešním pyramidovým světlíkem
Ostatní péče v onkologické ambulanci¨
- Součástí onkologické ambulance je také pracoviště léčby otoků (lymfodrenáže)
- Úhrada jde přes zdravotní pojištění. V roce 2013 bylo provedeno 2 745 lymfodrenáží (v roce 2012 jich bylo 4 605)
Lymfedém (vysokoproteinový otok) vzniká při poruše transportu lymfy v lymfatickém systému a jejím hromaděním v podkoží. Lymfa (míza) je bezbarvá čirá tekutina, která vzniká z tkáňového moku. Ten je tvořen jednak prostupem plazmy přes kapilární stěnu, jednak jako metabolický produkt buněk tkání.
Primární lymfedém vzniká na základě nesprávného vrozeného vývoje lymfatického systému. Sekundární lymfedém vzniká jako následek předchozího zánětu, po chirurgickém výkonu, poranění tkáně, po ozáření nebo při nádorovém bujení. Nejčastěji jsou postiženy horní a dolní končetiny.
- Novinkou v ambulanci je zavedení metody, tzv. kineziotapy
- Užívání lymfotapovacích pásek je považováno za doplňkovou metodu při terapii otoků
- Taping má následující funkce: zlepšení funkce svaloviny, zlepšení cirkulace, aktivace endogenního analgetického systému a podpora funkce kloubů
- Tapovací metoda podporuje vlastní hojivé procesy organismu, ovlivňuje nervové a cévní systémy
- Použití této metody si hradí pacient, cena je odvislá od délky použité lymfotapovací pásky
(informace k lymfodrenáže a kineziotapy – Věra Tymichová, vrchní sestra onkologické ambulance)
Trocha historie
- Před rokem 1989 bylo poliklinické oddělení klinické onkologie v každém okresním městě a bylo součástí OÚNZ
- Možná si někteří ještě pamatují, že kolem roku 1982 byly 1 x týdně zajišťovány ambulantní kontroly onkologických pacientů na poliklinice II v Liberecké ulici
- V roce 1988 sídlila na chvíli onkologická ambulance v budově interny v areálu nemocnice
- Po roce 1989 v rámci privatizace zdravotnictví a rozpadu OÚNZ se onkologie ocitla v privátní sféře
- V lednu 2006 se onkologická ambulance stala součástí jablonecké nemocnice
Tiskovou zprávu zpracovala: Bc. Petra Hybnerová, tisková mluvčí nemocnice
Foto ze slavnostního otevření: Ing. J. Koudelka
Onkologická ambulance v areálu nemocnice
