Nádory diagnostikovány u dvaceti žen – příběh pacientky

Mamografický přístroj

Tisková zpráva ze dne 29.3.2013

Komise se zajímala o nový mamograf – informace a fotoreportáž

Nový mamograf je v jablonecké nemocnici v provozu od konce října loňského roku. Od té doby zde bylo vyšetřeno přes 3 tisíce žen, přičemž u dvaceti z nich bylo diagnostikováno nádorové onemocnění.

Nabízíme příběh šedesáti čtyřleté pacientky, u které díky včasnému odhalení rakoviny prsou mohla být zahájena léčba, aniž by muselo dojít k jejich odstranění. „Pacientka byla u nás na screeningovém vyšetření v roce 2006, kdy byl nález negativní a doporučeny jí byly pravidelné kontroly,“ sdělila lékařka radiodiagnostického oddělení MUDr. Eva Rappová a dodala: „Na další screeningovou mamografii přišla pacientka až v lednu 2013. Při vyšetření jsme našli v obou prsou maligní, tedy zhoubné nádory. Jeden byl o velikosti 25 x 18 mm, druhý 16 mm a uzlinu velkou 21 mm nacházíme také v levém podpaží.“ Následoval odběr 3 vzorků z každého nádoru, které byly odeslány na jablonecké oddělení patologie k histologii. „Odběry vzorků provádíme u nás na radiodiagnostickém oddělení v lokální anestezii (místním znecitlivění). Zákrok trvá zhruba jen pět minut a pro pacientku není nijak náročný,“ vysvětlil lékař radiodiagnostického oddělení MUDr. Miloš Rejmont.

„Laboratorní vyšetření na patologii potvrdilo, že se jedná o zhoubné nádory průměrně agresivního typu,“ doplnil primář oddělení patologie jablonecké nemocnice MUDr. Pavel Srna. Pacientka se následně podrobila operaci, která byla provedena v jablonecké nemocnici, a při ní jí byly odebrány všechny tři tumory. „V současné době je pacientce podávána chemoterapeutická léčba na onkologickém oddělení jablonecké nemocnice a za sebou má již dvě série, tedy jednu třetinu této léčby“ sdělil primář onkologického oddělení MUDr. Libor Hanuš. „Pacientka k nám přišla na mamografické vyšetření v lednu 2013. Do jednoho týdne jsme měli výsledek a následně zahájili potřebné kroky,“ uzavřela příběh lékařka MUDr. Eva Rappová a zdůraznila potřebu chodit na screeningová vyšetření skutečně pravidelně.

„Screeningové vyšetření je jednou za dva roky hrazeno z veřejného zdravotního pojištění každé ženě ve věku nad 45 let. Aby však žena v ordinaci nemusela za vyšetření platit, musí přijít s platnou žádankou, což je žádost napsaná na papíře, ve které lékař požaduje provedení preventivního vyšetření prsu,“ vysvětlil praktické informace vedoucí radiologický asistent Filip Rasocha. Chce-li tedy žena preventivní vyšetření prsu, musí nejprve navštívit svého gynekologa nebo praktického lékaře, který je povinen jí zmíněnou žádanku vydat. „Objednávat na vyšetření se lze telefonicky na čísle 483 345 854nebo osobně. Objednací doba je nejdéle tři týdny, přičemž akutní vyšetření jsou řešena neprodleně,“ doplnila mluvčí nemocnice Petra Hybnerová.

oboustranný 4, obrázek se otevře v novém okněP1010008, obrázek se otevře v novém okně

Vytvořeno 29.3.2013 16:34:02 | přečteno 394x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load