Digitální mamograf a pojízdné RTG

Tisková zpráva ze dne 18. 12. 2012
Na novém digitálním mamografu bylo vyšetřeno již přes tisíc pacientek
Na novém digitálním mamografu, který je v provozu v jablonecké nemocnici od konce října letošního roku, bylo vyšetřeno 1 042 žen. U deseti z nich byl nález pozitivní. Náklady na novou technologii přes 6 mil. Kč uhradil zřizovatel nemocnice statutární město Jablonec nad Nisou.
„Město si uvědomuje nutnost používání kvalitních a moderních přístrojů, a proto nákup mamografu podpořilo “ sdělil primátor města Ing. Petr Beitl. „V letošním roce je digitalizace mamografu nejvyšší investicí nemocnice do přístrojového vybavení,“ doplnil ředitel nemocnice MUDr. Vít Němeček. Digitalizace mamografu navázala na loňskou osmimiliónovou digitalizaci rentgenu. „Tato technologie zlepšuje kvality obrazu a umožňuje lepší zobrazení prsů, zkracuje vyšetřovací čas a snižuje radiační zátěž. V neposlední řadě chrání životní prostředí tím, že není nutné vyvolávat klasické snímky,“ vysvětlil výhody primář radiodiagnostického oddělení MUDr. Jaromír Frydrych. Také archivace digitálních snímků je mnohem efektivnější, elektronicky lze zaslat snímek na jiné pracoviště či ke konzultaci s druhým lékařem. „Samotný průběh vyšetření se pro pacientku příliš nezměnil, urychlilo se však následné zpracování asistentkou a vyhodnocení lékařem. Dále se potvrdilo slibované snížení radiační dávky oproti jiným přístrojům až na třetinu,“ doplnila informace Petra Hybnerová, tisková mluvčí nemocnice.
Na jabloneckém pracovišti pracují tři dvouatestovaní lékaři MUDr. Eva Rappová, MUDr. Miloš Rejmont a MUDr. Petr Tuček. Provádí zde za rok přes 5 000 vyšetření i intervenční výkony, tj. odebírání vzorků z podezřelých ložisek. „Mamografický screening znamená pravidelné preventivní vyšetřování žen bez jakýchkoli příznaků onemocnění s cílem zachytit rozvíjející se zhoubný nádor prsu v co nejčasnějším stadiu. Princip fungování mamografického screeningu vychází z předpokladu, že onemocnění zachycené v časné fázi je snáze léčitelné a vede k vyšší kvalitě a vyšší délce života pacientek,“ vysvětlil význam lékař radiodiagnostického oddělení MUDr. Miloš Rejmont.
Rakovina prsu (karcinom prsu) představuje v současnosti jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů ČR. V České republice je každoročně diagnostikováno více než 5 500 nových případů onemocnění. Na následky karcinomu prsu zemře každý rok přibližně 2 000 českých žen a mezi příčinami úmrtí ve věkové kategorii 20 – 54 let tak zaujímá karcinom prsu první místo.
„Screeningové vyšetření je jednou za dva roky hrazeno z veřejného zdravotního pojištění každé ženě ve věku nad 45 let. Aby však žena v ordinaci nemusela za vyšetření platit, musí přijít s platnou žádankou, což je žádost napsaná na papíře, ve které lékař požaduje provedení preventivního vyšetření prsu,“ doplnil praktické informace vedoucí radiologický asistent Filip Rasocha. Chce-li tedy žena preventivní vyšetření prsu, musí nejprve navštívit svého gynekologa nebo praktického lékaře, který je povinen jí zmíněnou žádanku vydat. Odesílající lékař má pak právo dozvědět se výsledek vyšetření. Tento postup je nezbytný, neboť lékař, kterého žena navštěvuje nejvíce, má vědět, zda je jeho klientka zdravá, zda jí může napsat bez obav všechny léky, které potřebuje. „Na preventivní ultrazvukové vyšetření chodím pravidelně. Vidím kolem sebe, a to nejen v nemocnici, příběhy žen, kterým byla rakovina prsu diagnostikována,“ doplnila vlastní zkušenost tisková mluvčí Petra Hybnerová.
Objednávat na vyšetření se lze telefonicky na čísle 483 345 854 nebo osobně. Objednací doba je nejdéle tři týdny. Akutní vyšetření jsou řešena neprodleně. Za 1,5 měsíce provozu bylo na novém mamografu průměrně denně vyšetřeno 34 pacientek.
V letošním roce plánujeme zakoupit ještě dva nové pojízdné RTG přístroje, jež budou k dispozici pacientům na JIP interního oddělení a ortopedii. Tyto přístroje nahradí již nevyhovující více než 15 let staré. Pořízeny budou za necelých 1 mil. Kč z rozpočtu nemocnice.