Vyšetření a cvičení při onemocnění srdce

P1010332

V oblasti péče o pacienty se srdečními onemocněními nabízí nemocnice v Jablonci nad Nisou nově komplexní rehabilitaci kardiaků, připravuje vyšetření zátěže srdce pomocí spiroergometrie a jako jediná v republice provádí zátěžové vyšetření srdce pomocí magnetické rezonance. (Tisková zpráva ze dne 4.8.2011)

Rehabilitaci kardiaků zajišťuje oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny pod vedením doktorky Jany Noskové za spolupráce s kardiology interního oddělení. „Program je určen pro pacienty
s ischemickým onemocněním srdce, což je porucha prokrvení srdečního svalu, která může vést ke vzniku infarktu dalším vážným komplikacím,“
vysvětlila Jana Nosková.

Pacienti přicházejí do programu rehabilitace kardiaků na doporučení kardiologa nebo internisty. Jedná se například o lidi po srdečním infarktu, po ošetření srdečních cév zavedením stentů nebo po srdečních operacích. Kondiční trénink je ale určen i pacientům se zvýšeným výskytem rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění. Před přijetím ke dvouměsíční kardiorehabilitaci provede lékař vstupní vyšetření, na jehož základě vytvoří individuální rehabilitační plán. „Cvičení pak probíhá na oddělení rehabilitace pod vedením fyzioterapeuta a pacienti trénují třikrát týdně na rotopedu a veslařském trenažeru,“ doplnila Jana Nosková. Na závěr cyklu proběhne kontrolní laboratorní a zátěžové vyšetření a pacienti se dozví, jak stoupla jejich fyzická zdatnost a jakou formou mohou dále pokračovat v kondičním cvičení. Pacienti pak mohou ve fyzických aktivitách pokračovat buď sami nebo využít akcí TJ Kardio, která byla v Jablonci založena na konci loňského roku. „V září chystáme čtyřdenní soustředění se sportovním, tanečním a přednáškovým programem a informace zveřejníme na webu nemocnice,“ uzavřela Jana Nosková.

K přesnějšímu zjištění kondice pacienta by měl sloužit nový přístroj, který by nemocnice chtěla ještě v letošním roce pořídit. „Metoda se nazývá spiroergometrie a patří k hlavním zátěžovým vyšetřovacím metodám v kardiologii a pneumologii. Má uplatnění také v rehabilitaci, pracovním, tělovýchovném a posudkovém lékařství,“ vysvětlila lékařka rehabilitačního oddělení jablonecké nemocnice Marcela Dufková. „Vyšetření probíhá na bicyklovém ergometru a v jeho průběhu je zaznamenávána tepová frekvence, krevní tlak a elektrokardiogram. Pomocí masky připevněné na obličej je měřena během fyzické zátěže spotřeba kyslíku a množství vydechovaného oxidu uhličitého. Podle získaných hodnot se posoudí, do jaké míry jsou srdce a plíce schopny plnit svoji funkci, dopravit kyslík do pracujících svalů,“ doplnila Dufková. Spiroergometr bude nemocnice využívat k vyšetření pacientů s onemocněním srdce, ale také u sportovců a lidí, jejichž povolání vyžaduje zvýšenou kondici, například u horské služby. „Začátkem příštího roku plánujeme otevřít ambulanci tělovýchovného lékařství a vyšetření by chtěli využít pro některé pacienty také lékaři libereckého kardiocentra,“ doplnila informace tisková mluvčí nemocnice Petra Hybnerová.

Další metodou, kterou jablonecká nemocnice provádí, zatím jako jediná v republice, je zátěžové vyšetření srdce pomocí magnetické rezonance. Přístroj nemocnice pořídila díky dotaci Evropské unie v roce 2009. Následně ještě zakoupila speciální monitorovací přístroj, který může být umístěn v prostředí magnetického pole a sleduje nejdůležitější životní funkce. Přístroj je používám k monitoraci dětských pacientů a také při zmíněném vyšetření srdce. Vyšetřením se zjistí, zdali je srdeční svalovina prokrvena normálně nebo naopak dochází v některém místě ke snížení zásobení kyslíkem, tzv. ischemii. Zátěž je vyvolána farmakologicky speciálním lékem, který podává kardiolog. V případě průkazu zátěží vyvolané ischemie se následně provede srdeční katetrizace s rozšířením příslušné zúžené cévy a předejde se tak vzniku infarktu. Vyšetření je časově více náročné než běžné vyšetření magnetickou rezonancí, trvá celkově asi hodinu a vyžaduje dobrou spolupráci pacienta, vysvětlil primář radiodiagnostického oddělení Jaromír Frydrych. S novou metodou se náš pan primář seznámil během stáže na univerzitě v německém Bonnu a v jablonecké nemocnici ji ve spolupráci s interním oddělením začal provádět na podzim loňského roku,“ doplnila mluvčí nemocnice Petra Hybnerová.

Vytvořeno 5.8.2011 11:07:16 | přečteno 1388x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load