Pacienti se rehabilitují také venku

Tisková zpráva ze dne 16.12.2010

V návaznosti na získané zkušenosti ze studijního pobytu na Islandu, který absolvovali v červnu letošního roku v rámci projektu financovaného Evropskou unií čtyři fyzioterapeuti jablonecké nemocnice, zavedlo oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny pro pacienty nový program. Aktivity na RHB venku, obrázek se otevře v novém okně

Opomenout nelze podle účastníků stáže na islandské klinice ve městě Hveragerði především podporu odpovědnějšího přístupu samotných pacientů. „Stává se nám často, že k nám pacienti přichází s problémy a očekávají, že vše za ně vyřešíme. Neoddělitelný je jejich aktivní přístup k řešení zdravotních problémů,“ sdělil vedoucí fyzioterapeut rehabilitačního oddělení Petr Šifta.

Aktivita spočívá v každodenní procházce s pomocí nordic walking hůlek pro indikované pacienty hospitalizované na lůžkovém oddělení rehabilitace. Pakliže to pacientům jejich zdravotní stav dovolí, odchází každý všední den dopoledne se zaškolenou fyzioterapeutkou na 45-ti minutovou zdravotní procházku po areálu nemocnice. Pacientům jsou zapůjčeny nordic walking hole a jsou seznámeni s jejich použitím. Pohybovou aktivitu zahájí pod vedením fyzioterapeutky rozcvičkou a následuje procházka s použitím holí. Pacienti si zlepšují svoji kondici a jsou motivováni k pohybu a sportu takovou formou, která je vhodná s ohledem na jejich zdravotní stav.

„Pacienti aktivitu vítají, nejen proto, že si zpestří svůj pobyt v nemocnici, ale především mají pocit, že pro sebe dělají něco navíc a jejich přístup není jen pasivní. Dokonce se tu objevil pacient, který poprvé obešel jabloneckou přehradu a moc se mu to líbilo“, doplnila Petra Krajinová, tisková mluvčí nemocnice. Ani velké množství sněhu, které v těchto dnech napadlo, od pobytu venku pacienty neodradilo.

Vytvořeno 18.12.2010 16:49:42 | přečteno 174x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load