Konference Cesta krve

Tisková zpráva ze dne 23.11.2010

Motto: „Od zodpovědného dárce bezpečně k pacientovi“Úvodní obrázek na tabuli , obrázek se otevře v novém okně

Padesát let. Padesát let chodí lidé darovat krev zdarma. Krev nikdo dosud nevyrobil. Důvod pro dárcovství je tak zcela jasný.

Proč ale právě bezpříspěvkové?

O tom bude konference, která přivede do velkého sálu Eurocentra v Jablonci nad Nisou studenty ze všech středních škol Jablonecka ve středu 24. listopadu. Hlavními partnery pro přípravu a průběh jsou Českému červenému kříži v Jablonci nad Nisou Krajská nemocnice v Liberci, resp. transfuzní oddělení, kam dárci z našeho okresu jezdí darovat krev, a Nemocnice Jablonec. Konferenci podpořilo mnoho firem. Bez jejich pomoci by nebylo možné akci takového rozsahu uskutečnit.

Delegáti ze škol

S vědomím důležitosti tohoto tématu i v současné době chceme otevřít prostor
pro setkání odborníků s veřejností, zejména s mladými lidmi, delegáty z jednotlivých středních škol. Prostor pro přenos informací, pro dialog o bezpříspěvkovém dárcovství krve a následné cestě krve k pacientovi, resp. o zpracování krve pro přípravu dalších přípravků. Mluvit se bude o tom, za jakých bezpečnostních podmínek se krev odebírá, jakým způsobem se vyšetřuje, jaká jsou přísná pravidla jejího skladování a následného podání příjemci.

Bezplatné dárcovství tu není proto, aby nemocnice ušetřila

Důvodem bezplatného dárcovství je především a hlavně zájem bezpečnosti transfuzního přípravku, tedy zájem bezpečnosti příjemce - nemocného člověka, kterému má krev či jiný transfuzní přípravek navrátit zdraví či zachránit život. Každý, kdo si skutečně uvědomí, že i on může jednou potřebovat svého zachránce - dárce, se mnohdy stává dárcem sám. Statistický, mnohokrát prokázaný fakt hovoří jasně - finanční motiv, tedy vidina přímé platby za konkrétní odběr, přivádí do řad dárců jedince, který je z tohoto důvodu ochoten zatajit důležité údaje o sobě, svém chování a zdravotním stavu.

Poděkování zahřeje srdce

V průběhu konference budou také předána vyznamenání za významný přínos při podpoře bezpříspěvkového dárcovství krve pěti oceněným. Svá vyznamenání si převezmou MUDr. Jan Havelka, Bc. Lenka Střihavková, Ing. Petr Bartoň, Mgr. Petr Tulpa a Eliška Kubišová.

Na začátku…

Cesta krve - cesta na transfuzní oddělení, ale začíná u každého z nás. A dobrou zprávou je to, že ji zájemce o darování krve nemusí začínat u obvodního lékaře. Na transfuzní oddělení do Baarovy ulice v Liberci můžete jít přímo.

Helena Ungermannová,
ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže v Jablonci nad Nisou

Vytvořeno 23.11.2010 16:43:04 | přečteno 206x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load