O vybraných přístrojích

Tisková zpráva ze dne 29.1.2010

Přístroj pro vyšetření průchodnosti cév na končetinách PB180980, obrázek se otevře v novém okně

(tužkový dopplerovský přístroj)

Přístroj v hodnotě 36 tis. Kč pořídilo oddělení interny díky příspěvku Nadace Preciosy. Přístrojem se provádí jednoduché a nebolestivé screeningové vyšetření cév nohou.

„Změřením poměru tlaku na ruce a na noze se dá zjistit přítomnost ischemické choroby dolních končetin (nedostatečné prokrvení) a odhadnout riziko poškození celého kardiovaskulárního systému i u lidí, kteří nemusí mít zatím žádné příznaky. Správně zvolenou léčbou lze poté předejít např. vzniku infarktu srdce nebo cévní příhody mozkové. Vyšetření je pro pacienta nenáročné, trvá pouze několik minut a může ho po zaškolení provádět i střední zdravotnický personál“, jak nám vysvětlil kardiolog jablonecké nemocnice MUDr. Tomáš Veiser.

Jícnová echokardiografie

V loňském roce pořídila nemocnice špičkový diagnostický ultrazvuk pro vyšetření oběhového aparátu. Přístroj v hodnotě 3 mil. Kč uhradil zřizovatel město Jablonec nad Nisou. Na konci roku díky společnosti Preciosa byla k přístroji zakoupena jícnová sonda určena k podrobnějšímu ultrazvukovému vyšetření srdce.PB180979, obrázek se otevře v novém okně

Jícnová echokardiografie za 261 tis. Kč je speciálním typem ultrazvukového vyšetření srdce pomocí sondy, jež je umístěné na konci endoskopického přístroje a zavádí se ústy do jícnu pacienta. Těsná blízkost sondy, naléhající na stěnu jícnu k srdečním strukturám, umožňuje srdce vyšetřit s podstatně vyšší přesností, než je tomu u klasické echokardiografie přes hrudní stěnu. Lékaři tímto přístupem získají kvalitnější ultrazvukový obraz určitých srdečních struktur (některé srdeční struktury je možné vidět právě jen z tohoto přístupu). Na choroby srdce a cév umírá ročně v ČR 60.000 lidí.

Anesteziologické přístroje

Již v loňském roce byly díky příspěvku města Jablonec nad Nisou zakoupeny na operační P6150731, obrázek se otevře v novém okněsály dva nové anesteziologické narkotizační přístroje. V letošním roce plánujeme obnovu těmito přístroji i na dalších dvou hlavních operačních sálech.

„Přístroje slouží k podávání celkové anestézie (narkózy) při operacích a také bolestivých diagnostických výkonech. Nové přístroje jsou vybaveny modernějším dýchacím přístrojem, součástí jsou monitory, které sledují životní funkce pacienta (EKG, sycení krve kyslíkem, tlak krve, koncentrace anestetik a nově také hloubku anestezie pacienta)“, vysvětlil primář ARO MUDr. Martin Bartoň.

Vytvořeno 29.1.2010 15:56:34 | přečteno 472x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load