Novinky na oddělení rehabilitace

Tisková zpráva ze dne 29.1.2010

Dvě novinky připravuje pro své pacienty oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny. Nemocnice zakoupila přístroj rázovou vlnu a pro veřejnost bude v provozu od 1. února. Další novinkou je komplexní rehabilitace kardiaků.

„Rázová vlna je velmi efektivní moderní metoda vhodná pro léčbu bolestivých stavů pohybového aparátu. Použít se dá např. u léčby patní ostruhy, tenisového lokte, úponových bolestí ramenního kloubu, pomáhá při ošetření bolestivých míst ve svalech.“, jak nám objasnil vedoucí fyzioterapeut PhDr. Petr Šifta. Léčba rázovou vlnou patří do skupiny mechanoterapií, kdy je pomocí přístroje vytvářena vysokoenergetická tlaková akustická vlna. Pro pacienta je léčba časově nenáročná a je prováděna ambulantně. Podrobné technické informace k principu rázové vlny najdete např. na www.razova-vlna.eu

Na ambulanci rehabilitace (483 345 801) v jablonecké nemocnice se budou moci pacienti objednávat od 1. února. Nutné je mít doporučení od lékaře (rehabilitační lékař, ortoped, revmatolog, praktický lékař, chirurg...). Tato léčba není hrazena zdravotní pojišťovnou a jedna aplikace bude stát pacienty 400,- Kč. Na řešení problému by měly stačit 2 - 3 aplikace rázové vlny, přičemž jedna z nich zabere cca 5 minut.

Další novinkou na oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny je komplexní rehabilitační program pro kardiaky (pacienty s ischemickou chorobou srdeční - především po infarktu myokardu a pacienty se stabilní angínou pectoris). „Pacient je vstupně vyšetřen zátěžovým testem a na základě výsledku je mu vytvořen plán kardiotréninku a dostane další informace ohledně stravování, pohybových aktivit apod. Kardiotrénink probíhá 3x týdně po dobu 2 měsíců na ambulanci rehabilitace (v odpoledních hodinách). Cílem je snížit riziko opakování či vzniku infarktu, zlepšení funkční kapacity a tím zkvalitnění dalšího života pacienta s postižením srdce“, vysvětlila novinku primářka oddělení MUDr. Alena Svárovská. Za celý 2-měsíční program budou pacienti připlácet jeden tisíc korun. Zájemci se mohou přímo domluvit s lékařkou na oddělení rehabilitace (MUDr. Fousová 483 345 800, 803) nebo jsou na cvičení doporučeni z kardiologických či interních ambulancí. Vedle cvičení pro kardiaky pořádá oddělení také cvičení pro těhotné ženy a obézní pacienty.

Vytvořeno 29.1.2010 16:02:35 | přečteno 1922x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load