Nová operační světla

Operační světla

Tisková zpráva ze dne 27.7.2010

Pět nových operačních světel zakoupila nemocnice pro čtyři hlavní operační sály a jeden ortopedický. Starší typy z roku 1994 bylo již třeba nahradit modernější technologií. Investici ve výši 2 900 tis. Kč uhradila nemocnice z vlastních zdrojů. Výměna světel byla zahájena v polovině července a dokončena bude tento týden. Provoz na všech operačních sálech bude zahájen opět začátkem srpna.

Vybrána byla operační diodová svítidla značky Martin MarLed. Jedná se o velmi snadno nastavitelné operační světlo, které lze přizpůsobit bez vrhání stínů do operačního pole, protože nastavení probíhá přímo ve zdroji světla. K mísení světla dochází přímo ve světelné jednotce a ne, jak to bylo u starších typů, až v operačním poli. Lze také dle potřeby upravit tvar osvětlení na kruhový nebo oválný. Geometrii světelného pole je možné upravovat podle anatomických potřeb nebo podle použité operační metody. Teplotu chromatičnosti (barevná teplota) lze nastavit na denní světlo nebo na teplé bílé umělé světlo. Kromě toho lze tato svítidla tak silně ztlumit, že světelný výkon klesne na 2 až 29 procent a je možné je použít jako tlumené osvětlení při endoskopických zákrocích. V rámci instalace byly také vyměněny podhledy na sálech.

P5281501, obrázek se otevře v novém okně

Po letních prázdninách čeká nemocnici ještě jedna stavební úprava. Rekonstruovány budou dva lůžkové výtahy v pavilonu, kde se nachází, mimo jiné, operační sály a oddělení chirurgie. Investice ve výši 2 700 tis. Kč bude uhrazena z příspěvku zřizovatele města Jablonec nad Nisou. Během léta probíhalo malování na odděleních ortopedie a ORL.

Vytvořeno 27.7.2010 19:11:10 | přečteno 350x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load