Porodnost 2009

Tisková zpráva ze dne 4.9.2009

Porodnost je na úrovni loňského roku

Porodnost v jablonecké porodnici je v letošním roce srovnatelná s loňským rokem, kdy zde přišlo na svět 1 332 dětí. V současné době se narodilo již 903(v roce 2008 za stejnou dobu 931). V letošním roce tedy očekáváme podobnou porodnost jako v roce loňském. Poprvé od roku 1991 překročil počet narozených dětí tisícovku v roce 2007 (1 174 dětí). Od té doby se chodí blahopřát nejen prvnímu narozenému miminku, ale i tisícímu miminku a tisícímu porodu, což jsou dvě rozdílná čísla.

V letošním roce bylo vedeno 895 porodů (v roce 2008 za stejné období 926). Rozdílné počty od počtu dětí jsou způsobeny narozením dvojčátek, kterých letos přišlo na svět již 12 (v loňském roce za stejné období 6). Počet maminek mimo jabloneckých je zhruba jedna třetina.

Vysoký počet porodů ovlivňuje také jistě fakt, že jabloneckou porodnici si vybírají maminky z širokého okolí. Měsíčně přijede do jablonecké porodnice odrodit z jiných měst průměrně 35 maminek (celkem měsíčně odrodí průměrně 110 maminek).

Do nemocnice jezdí rodit např. maminky z Turnova, Semil, Českého Dubu, Liberce, České Lípy, ale také z Prahy. K vysokému počtu zájemkyň přispívá nejen pěkné prostředí porodnice, odborná úroveň personálu, ale jistě i příjemné vystupování zdravotníků, což vyplývá mimo jiné z dotazníků spokojenosti klientů.

Citujeme: „Oceňujeme i velice příjemné prostředí ve vaší nemocnici, byli jsme rádi, když si naši mladí vaše zařízení dle webové prezentace a referencí svých kamarádů vybrali.“(rodiče klientky z Liberce)

„Jabloneckou porodnici jsme si vybrali pro porod našeho syna i přesto, že jablonecká rodačka mám už osmnáct let trvalé bydliště v Praze. Důvodem byly dobré reference na gynekologicko porodnické oddělení. A reference nelhaly. Byli jsme oba s manželem spokojeni s kvalitou péče i milým lidským přístupem všech, kteří se o nás na oddělení starali. Přátelská atmosféra vládla i přes vysoké zaneprázdnění vzhledem k množství porodů.“ (klienti z Prahy).

Maminka si vybere porodnici a sepíše zde předem porodopis. Takto to funguje i v jiných městech, porodopisy se již nepíší u gynekologa, kam maminka dochází na prohlídky. Informace získané sepsáním porodopisu se dostanou takto do elektronického nemocničního informačního systému a zjednoduší se tak administrativa v době, kdy maminka přijede již k porodu.

Porodopisy chodí maminky sepisovat do jablonecké nemocnice od 28. týdne těhotenství, nejzažší termín je 35. týden. K sepsání porodopisu je nutné se předem telefonicky objednat. Podrobnější informace najdou maminky na webu nemocnice pod gynekologicko porodnickým oddělením.

V rámci možností se snažíme vždy udělat vše, abychom nemuseli maminku, která má zájem rodit v naší porodnici, poslat do jiného města. Přesto může ale taková situace nastat, a letos tomu tak již bylo, kdy nebylo možné z kapacitních důvodů maminku k porodu přijmout a byl ji domluven porod v některé z okolních porodnic. Porod se časově nedá naplánovat úplně přesně, a tak se může stát, že se v jeden den sejde více porodů, než daná kapacita porodnice dovoluje. Jestliže to daná situace dovolí, přednost vždy dáváme maminkám ze spádové oblasti Jablonce. Takovéto situace jsou však výjimkou.

Porodů se s maminkami účastní zhruba 2/3 otců.

Baby Friendly Hospital

Novorozenecké oddělení jablonecké nemocnice získalo v roce 2004 titul „Baby Friendly Hospital“ (Nemocnice přátelská k dětem), které uděluje světová zdravotnická organizace UNICEF. Toto ocenění získají pouze ta novorozenecká oddělení, která splní všechny podmínky - 10 kroků k podpoře kojení

Přístrojové vybavení

V letošním roce bylo zakoupeno nové porodnické lůžko, které je pro rodičky pohodlnější a zdravotníkům umožňuje lepší ovládání. Začátkem letošního roku byla na JIP gynekologicko porodnického oddělení, zakoupena 3 moderní lůžka, v loňském roce nový ultrazvuk a také převozový inkubátor.

Školení pro veřejnost

Seznámit se nejen s oddělením, ale i s péčí o miminko, mohou zájemkyně prostřednictvím některých školení. Každý pátek lze navštívit porodnici např. i s partnerem či jinou osobou, která bude maminku k porodu doprovázet. Na školení je nutné se předem přihlásit. Kurz pro těhotné určený maminkám od 30. týdne těhotenství a vedený porodní asistentkou je bezplatný, seznámení s porodnickým oddělením včetně návštěvy porodního sálu je zpoplatněno částkou 150,- Kč. Další informace ZDE

Dvakrát do roka pořádá nemocnice akci Těšíme se na miminko. Nejbližší termín je plánován na 6. října, akce je zdarma a přihlášení předem zde nutné není.

Diskuse na webu nemocnice

Na webu nemocnice je v rámci diskuse zveřejněno téma: „Gynekolog radí. Ptejte se ženského lékaře.“ Na otázky zde odpovídá lékař oddělení jablonecké nemocnice MUDr. Vít Mairich. I zde již najdou ženy na řadu svých otázek odpovědi.

Vytvořeno 4.9.2009 18:04:19 - aktualizováno 4.9.2009 18:05:48 | přečteno 361x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load