Investice a další nákupy 2009

Tisková zpráva ze dne 17.7.2009

Nemocnice i letos obnovuje přístrojové vybavení

Nejvyšší investicí letošního roku je bezesporu magnetická rezonance, která byla uvedena do zkušebního provozu v květnu. Další letošní investice jsou plánovány ve výši 20 mil, vše se však bude odvíjet od celkového ročního hospodaření nemocnice. Podobně jako v předchozích letech, i letos se na obnově zdravotnické techniky podílí zřizovatel, město Jablonec nad Nisou a to částkou 10 mil. Kč. Vedle obnovy zdravotnické techniky financuje nemocnice také opravy prostor, malování a nákup techniky pro hospodářsko technickou část, která je nezbytnou součástí provozu celé nemocnice.

Dokument věnovaný tomuto tématu ZDE (premiéra v TV RTM 21.7.209)

Vybavení zakoupené v roce 2009 z příspěvku města Jablonec nad Nisou

Přístroj

Oddělení

Částka

Holmiový laser

Urologie - operační sály

1 500 000, -Kč

Acidobazický analyzátor

OKBH - laboratoř

500 000, - Kč

2 narkotizační přístroje

ARO - operační sály

1 700 000, - Kč

Příspěvek na rozšíření prostor

Gastroenterologie

1 400 000,- Kč

Příspěvek na magnetickou rezonanci

RDG

3 000 000,- Kč

Vozík, obrázek se otevře v novém okněLetos plánuje nemocnice ještě zakoupit z příspěvku města laparoskopickou věž na operační sály a miniendosonograf pro gastroenterologii (ultrazvukové minisondy slouží k vyšetření zažívacího traktu, jedná se o tenké sondy o průměru 2 - 3 mm).

Další nákupy 2009

Z vlastních zdrojů nemocnice zakoupila letos již např. nové porodnické lůžko, přístrojové vybavení pro potřeby anestezie a monitorování životních funkcí při vyšetření na magnetické rezonanci, dále analyzátor na oddělení klinické biochemie a hematologie či elektrický vozík potřebný pro rozvoz pojízdných kontejnerů s prádlem, stravou a dalším zásobováním (400 tis. Kč). V současné době probíhá výběrové řízení na nákup ultrazvuku pro interní oddělení, dokončují se práce na přístavbě a částečné rekonstrukci gastroenterologického oddělení.

Informace k JEDNOTLIVÝM přístrojůmPorodnické lůžko, obrázek se otevře v novém okně

Porodnické lůžko

Nové lůžko má oproti předchozímu jednodušší ovládání, je pohodlnější pro rodičky i pro zdravotní personál. Slouží pro maminky před, během i po porodu. „Rodička může, díky řady možnostem, zaujmout při porodupolohu, která jí nejvíce vyhovuje (v pololeže, polosedě, ve dřepu, v kleče, jako „na stoličce“ apod.). Upravit se dá také do poloh vhodných pro alternativní polohy a výhodou je snadnější manipulace s opěrami pro nohy. Lůžko je daleko nižší, maminka může lépe z lůžka sestupovat,“ doplnila vrchní sestra gynekologicko porodnického oddělení Hana Appeltová. Porodnické lůžko je umístěné na prvním porodním sále, kde svým designem vhodně doplňuje prostředí. Gynekologicko porodnické oddělení pořídilo lůžko za 300 tis. Kč. V letošním roce se v jablonecké porodnici narodilo již 718 dětí, což je číslo srovnatelné se stejným obdobím v loňském roce (729). Z toho se dá předpokládat, že počet dětí narozených v naší nemocnici přesáhne i letos tisícovku.

Anesteziologické přístrojeNarkotizační přístroj, obrázek se otevře v novém okně

Vybavení magnetické rezonance bylo doplněno o monitor životních funkcí a anesteziologický přístroj. Přístroje jsou potřebné především u pacientů, kterým je při vyšetření podávána narkóza, čehož se využívá hlavně u dětí, které by nevydržely v klidu při vyšetření ležet. Jedná se o speciální přístroje upravené právě pro použití v magnetickém poli a pořízeny byly za 1,5 mil. Kč. O dvě stě tisíc více stály dva nové anesteziologické přístroje používané na operačních sálech pro podávání narkózy.

Acidobazický analyzátor

Pro potřeby oddělení klinické biochemie a hematologie (laboratoř) byl zakoupen přístroj, jež nahradil starší typ z roku 1999. „Analyzátor se využívá k měření pH a parciálních tlaků kyslíku (pO2) a oxidu uhličitého (pCO2). Kromě toho na tomto analyzátoru bude v krátké době možné vyšetřovat ze stejného odběru i další parametry: natrium, kalium chloridy, ionizovaný vápník, glukózu, laktát a pro novorozenecké oddělení novorozenecký bilirubin,“ jak nám vysvětlila vedoucí oddělení klinické biochemie a hematologie Ing. Eva Podzimková.

acidobazický = vztahující se na kyselé i zásadité látky

Holmiový laserHolmiový laser, obrázek se otevře v novém okně

Přístroj, používaný urologickým oddělení, je umístěn na operačních sálech a slouží k drcení kamínků v močových cestách. Díky přístroji, jež stál 1,5 mil. Kč, je drcení rychlejší, pohodlnější a pro pacienty bezpečnější. Laserové vlákno umožňuje přístup do všech částí močových cest, i do kalichů v ledvinách. „Kameny v močových cestách vznikají krystalizací látek, které se normálně v moči vyskytují. Mohou se tedy nalézat v ledvinách (nefrolitiasa), v močovodu (ureterolithiasa), v močovém měchýři (cystolithiasa) a vzácně i v močové trubici (uretrolithiasa),“ jak nám vysvětlil zástupce primáře urologického oddělení jablonecké nemocnice MUDr. Filip Rapp. Příčin vzniku kamenů je řada, pomineme-li několik poměrně vzácných, tzv. metabolických chorob. Jedná se zejména o tyto civilizační neduhy: nízký příjem tekutin , zvýšený příjem potravin bohatých na bílkoviny a kalorie, ale chudých na vlákniny, nadměrné solení a nedostatek pohybu.

Přístavba gastroneterologie

V současné době byly ukončeny stavební práce na oddělení gastroenterologie. Kromě přístavby je oddělení nově vymalováno a provedena zde byla drobná rekonstrukce. Díky přístavbě se rozšíří oddělení
o jednu vyšetřovnu, což bylo nutné z důvodu vzrůstajících počtu vyšetření. Ročně oddělení provede na
15 tisíc vyšetření a léčí se zde přes 6 tisíc pacientů. Celkové náklady na přístavbu a další práce dosáhnou částky 2 mil Kč. Z větší části se na financování podílí město Jablonec nad Nisou.

Pro špičkovou medicínu je důležitý nejen kvalitní zdravotní personál a příjemné prostředí, ale i moderní zdravotnická technika. S investicemi se veřejnost může seznámit také prostřednictvím webových stránek nemocnice. O přístrojích zakoupených v letošním roce byla natočen dokument, který bude vysílat v příštím týdnu televize RTM a zveřejněn je již také na internetových stránkách nemocnice. V dokumentu se diváci seznámí nejen s konkrétními přístroji, ale poznají i pracovníky nemocnice, kteří s nimi pracují a se kterými se mohou setkat při pobytu v nemocnici. Některé přístrojové vybavení si bude moci veřejnost prohlédnout v rámci Dne otevřených dveří, který nemocnice připravuje na 17. září letošního roku. Informace ZDE

Vytvořeno 18.7.2009 10:01:44 - aktualizováno 18.7.2009 10:20:28 | přečteno 330x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load