Dlužníci - poplatly

Tisková zpráva ze dne 17.7.2009

Nemocnice je důsledná ve výběru poplatků

Jedenáct milionů - to je částka, kterou jablonecká nemocnice vybrala v loňském roce na poplatcích. Přesto, že úspěšnost výběru poplatků je vysoká, činí zhruba 96%, nenechává nemocnice neplatiče v klidu.

V jablonecké nemocnici platí pacienti poplatky buď na recepcích nebo přímo v ambulancích. Na lůžkových odděleních při hospitalizaci obchází oddělení pověřený pracovník. „O změně systému výběru poplatků např. přes automaty v tuto chvíli zatím neuvažujeme. Vyčkáme, jak se situace ohledně úhrady regulačních poplatků legislativně vyvine,“ vysvětlila Petra Krajinová, tisková mluvčí nemocnice.

V případě, že pacient poplatek neuhradí, je mu vystaven dlužní úpis, který zároveň slouží jako faktura. Tu má možnost do osmi dnů uhradit na pokladně nemocnice nebo zaslat peníze přímo na účet. Pokud dluh k danému datu neuhradí, vyzýváme ještě jednou danou osobu k úhradě a poté předáváme případ již právnímu zástupci. V několika případech jsme podali již žalobu. V současné době činí dluhy od doby zahájení výběru poplatků, tj. od ledna 2008, pět set tisíc korun.

„V letošním roce se sice vzhledem ke zrušení výběru poplatků u dětí do 18 ti let částka sníží zhruba
o několik se tisíc. Kč, přesto jsou poplatky pro nemocnici významných finančním zdrojem a v neposlední řadě též určitým signálem, že zdravotní péče není zadarmo,“ vysvětlil ředitel nemocnice MUDr. Vít Němeček a doplnil: „.Například poplatek šedesát korun za den hospitalizace považuji za příspěvek na hotelové služby, zejména stravování. Peníze vybrané na poplatcích jsou potřeba nejen na nákup moderní zdravotnické techniky, ale i na léčbu nákladných závažných onemocnění.“ Roční náklady na provoz nemocnice jsou ve výši zhruba půl miliardy korun.

Vytvořeno 18.7.2009 9:59:09 | přečteno 234x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load