Magnetická rezonance v nemocnici začátkem dubna

V jablonecké nemocnici pokračují práce na magnetické rezonanci. Ta by zde měla být v provozu od května letošního roku.

Kvůli přístroji probouráme zeď

V současné době jsou postaveny všechny příčky. Částečně je hotová klimatizace, elektřina a vzduchotechnika. Všechny rozvody se dodělají až s přivezením přístroje. Ten bude do nemocnice dodán začátkem dubna. A právě způsob, jakým bude muset být přístroj o hmotnosti pěti tun dopraven na své místo, je sám o sobě zajímavým. Probourat se bude muset část jedné z venkovních zdí, běžnou cestou by se totiž magnet nevešel. Jeřábem se největší část přístroje umístí na plošinu, která se vysune do prvního patra a připravenou dírou ve zdi bude vlastní magnet usazen pomocí transportních kol na své místo. Jedná se o akci, při které musí spolupracovat jak stavbaři, tak i dodavatel přístroje. Ještě týž den se díra ve zdi zazdí, přístroj usadí na své pevné místo a magnet se neprodleně napojí a chladící zařízení, protože v přístroji je helium o teplotě -268 0 C. Dírou ve zdi se do nemocnice dostane také vyšetřovací pacientský stůl a zbývající technika projde již běžnou cestou.

Magnetická rezonance bude umístěna v kabině, tzv. Faradayově kleci. Jedná se o konstrukci umístěné po celé místnosti vyšetřovny, jež zabraňuje vnikání vysokofrekvenčních elektromagnetických vln do okolí přístroje. Kabina se do prostor, kde bude stát přístroj, instaluje na konci března. Do ní se zavedou zbývající rozvody, aby vše bylo následně připraveno na instalaci magnetické rezonance. Samotná instalace přístroje bude trvat čtyři týdny. Je to mnohem náročnější, než bylo u CT, kdy mohl být přístroj uveden do zkušebního provozu po jednom týdnu od dodání do nemocnice.“

Lékaři radiodiagnostického oddělení jablonecké nemocnice se přístroj a příslušný sowtvare pod vedením specialisty naučí obsluhovat začátkem května. V části magnetické rezonance bude vyšetřovna, ovladovna pro lékaře, spisovna, dva převlékací boxy a čekárna. Součástí provozu bude také kamerový a hlasový systém. Projekt je realizován z prostředků EU, na financování se podílí několika miliony také jablonecká nemocnice.

FOTOGALERIE Z POSTUPU PRACÍ

Magnetická rezonance - fota

Vytvořeno 13.3.2009 8:53:58 | přečteno 341x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load