Prevence rakoviny prsu

Tisková zpráva ze dne 15.9.2008

Prevence rakoviny prsu v jablonecké nemocnici

Na radiodiagnostickém oddělení jablonecké nemocnice se od roku 2003 provádí mamografický screening. V současné době je nemocnice zapojena také do projektu proti rakovině prsu "Ženy ženám".

„Ženy ženám“ - projekt AVON proti rakovině prsu

Projekt Ženy ženám vstoupil do svého již 6. ročníku a v letošním roce probíhá od dubna do října. Radiodiagnostické oddělení jablonecké nemocnice se do projektu také zapojilo. Dosud využilo od dubna do konce srpna 2008 vyšetření s Avon poukázkou 253 žen, z toho u jedné ženy byl nalezen rakovinný nádor. Projekt je určen ženám, které jsou mladší 45 let nebo starší 69 let a tudíž nespadají do indikované skupiny screeningu. Možnosti mohou využít také ženy, které byly na pojišťovnou hrazeném mamografickém vyšetření v loňském roce a mají zájem ve dvouletém mezidobí o sonografické vyšetření.

Jak se objednat na vyšetření a získat poukázku

Zájemkyně o toto vyšetření se telefonicky nebo osobně objedná na recepci radiodiagnostického oddělení jablonecké nemocnice (tel.: 483 345 854). Letáček s podrobnými informacemi a poukázkou na vyšetření v hodnotě 200,- Kč pak obdrží pacientka na radiodiagnostickém oddělení jablonecké nemocnice v den domluveného sonografického (ultrazvukového) vyšetření nebo s jinde získanou poukázkou již přijde. V tomto případě doplatí žena v jablonecké nemocnici za sonografické (ultrazvukové) vyšetření 75,- Kč. Objednací lhůta na toto vyšetření je v současné době cca 3 týdny. Pokud se žena s poukázkou nyní objedná, bude vyšetřena v říjnu.

Screening

Jedná se o preventivní vyšetření prsu, zaměřené na včasné odhalení eventuelního nádorového onemocnění. Týká se žen ve věkovém rozmezí 45 - 69 let, u kterých se nevyskytují žádné objektivní ani subjektivní známky onemocnění. Screening se provádí v intervalech 2 let a je plně hrazen zdravotní pojišťovnou.

Screening (z angl. = prověřování) - použití diagnostických testů k vyhledávání rizikových nebo nemocných osob v exponované populaci zdánlivě zdravých osob bez příznaků daného onemocnění. např. screening rakoviny prsu.

Díky tomu se daří diagnostikovat nádorová onemocnění v počátečních stadiích, malých rozměrů s možností úspěšné léčby a dobrými vyhlídkami na úplné vyléčení. Počty vyšetřených pacientek sice mírně vzrůstají, přesto je však účast ve screeningovém programu stále malá. Bylo by třeba ještě větší zodpovědnosti žen k vlastnímu zdraví. Jenom v roce 2007 bylo provedeno 4.372 screeningových vyšetření, z toho bylo 12 nálezů pozitivních. V letošním roce bylo takto odhaleno již 13 nemocných žen.

Léčba rakoviny prsu

Léčba nádorů prsu je kombinací chirurgických metod, chemoterapie, ozařování a hormonální léčby. Tyto léčebné metody se vzájemně kombinují a to na základě stupně pokročilosti nádoru a na základě podrobného vyšetření vzorku na patologickém oddělení. Vzorky tkání, které se získají pomocí biopsie, jsou vyšetřeny v laboratoři patologie jablonecké nemocnice. Více o diagnóze Nádory prsu si lze přečíst v informacích zpracovaných primářem onkologického oddělení jablonecké nemocnice MUDr. Liborem Hanušem ZDE

Na slovíčko s primářem RDG při „Růžové jízdě“

Odhalení choroby v počátečním stadiu umožňuje efektivní léčbu bez trvalých následků. Je tedy na zvážení každé ženy, zda využije nyní finanční výhody projektu. Při úterní růžové jízdě bude přítomen také primář radiodiagnostického oddělení jablonecké nemocnice MUDr. Petr Tuček, který bude odpovídat na dotazy účastníků.

Vytvořeno 15.9.2008 13:46:50 | přečteno 228x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load