Rozpočet a investice 2008

Tisková zpráva ze dne 1.2.2008

Město schválilo nemocnici rozpočet na rok 2008

Zastupitelstvo města 31.1.2008 schválilo rozpočet včetně nákupu investic také pro jabloneckou nemocnici, jejímž je zřizovatelem. Mimo jiné odsouhlasilo příspěvek nemocnici na obnovu zdravotnické techniky ve výši 10 mil. Kč a dotaci na částečnou úhradu nákladů pohotovosti ve výši půl mil. Kč.

Tento příspěvek byl poprvé poskytnut nemocnici z rozpočtu města v loňském roce. Na provoz pohotovostí se počítá také s příspěvkem z Libereckého kraje, o jehož výši se v současné době jedná. Kromě těchto zmíněných dotací usiluje nemocnice o získání dalších financí, např. ze zdrojů Evropské unie. Některé další vybavení lze zakoupit díky sponzorům a nemocnice plánuje investovat několik milionů také z vlastních zdrojů.

Konkrétní investice nemocnice po jejich realizaci ZDE - Open Book

Magnetická rezonance a výstavba onkologického pavilonu

O dotace z fondů EU bude letos nemocnice žádat na nákup magnetické rezonance a výstavbu onkologického ambulantního oddělení v areálu nemocnice. To prozatím sídlí v pronajatých prostorách v Liberecké ulici. Součástí nového pavilonu by byla také geriatrická ambulance.

Pro informaci předkládáme popis některých přístrojů, které by nemocnice v letošním roce chtěla zakoupit:

Název přístroje: Porodnické lůžko
Cena: 600 tis. Kč
Oddělení: Gynekologicko porodnické ODDĚLENÍ

Popis: Nové porodnické lůžko by mělo nahradit již dosluhující starší typ. „Jak nám sdělila vrchní oddělení Renata Sýkorová, bude se nové lůžko oproti staršímu typu snadněji polohovat, lépe s ním manipulovat a hygienicky udržovat.“ Lůžko bude umístěno na velkém porodním sálu, který je využíván nejvíce. Jablonecká porodnice má vybaveny celkem tři porodní boxy, zajišťující soukromí v příjemném prostředí maminkám i příbuzným, pokud jsou s nimi při porodu.


Název přístroje: Operační rektoskop
Cena: 1.400 tis. Kč
Oddělení: Centrální operační sály

Popis: Operační rektoskop, tzv. TEM (transanální endoskopická mikrochirurgie) se používá k odstraňování polypů a některých typů nádorů konečníku. Jedná se o kovový tubus s kamerou a sadou speciálních nástrojů, kterými se za vizuální kontroly místně odstraní patologické ložisko a otvor ve stěně střevní se zašije. Dříve se tyto nálezy odstraňovaly klasickou operační technikou poměrně náročnou, jelikož se jedná pro operatéra o oblast obtížně přehlednou a obtížně přístupnou. Metoda operačního rektoskopu má výrazně lepší výsledky a představuje menší zátěž pro pacienta. „V České republice je pouze několik center zabývajících se touto metodou. V Jablonci tyto výkony provádíme od roku 1994 pro široké spádové území východních, severních i středních Čech (např. v Praze, Hradci Králové, Ústí n.Labem tato metoda
k dispozici není). Přístroj z roku l994 nám již dosluhuje“,
jak nám vysvětlil primář gastroenterologického oddělení jablonecké nemocnice MUDr. Vladimír Nosek.


Název přístroje: Duodenoskop
Cena: 800 tis. Kč
Oddělení: Gastroenterologie

Popis: Duodenoskop je endoskop s boční optikou sloužící k vyšetření žlučových cest a vývodů slinivky břišní. Vyšetření se provádí pod endoskopickou a rentgenovou kontrolou. Výhodou je nejen možnost diagnostiky, ale zároveň i léčby (např.: odstraňování kamenů ze žlučových cest a vývodů slinivky, léčba zúženin žlučových cest, chronických zánětů slinivky). Nákupem bude opět nahrazen starší a často poruchový endoskop.

Endoskopie = vyšetřovací metoda tělních dutin a tělních orgánů


Název přístroje: Dialyzační přístroj
Cena: 600 tis. Kč
Oddělení: ARO

Popis: Dialyzační přístroj se používá pro nahrazení funkce ledvin, tzv. umělá ledvina. „Typ přístroje, který se používá u nás na ARO, umí 24 hodin denně očišťovat krev od dusíkatých látek, které v těle vznikají, dále umí odstranit některé toxické látky při otravách. Nákupem nového nahradíme starší, jež slouží již deset let“, jak nám sdělil primář ARO MUDr. Martin Bartoň.

Název přístroje: Bronchoskop
Cena: 350 tis. Kč
Oddělení: ARO

Popis: Bronchoskop se používá k vyšetření plic a odsávání nadbytečného hlenu z průduškového stromu v plicích. Lze jím odstranit i vdechlé předměty. Nákupem nahradíme stávající dosluhující typ.


Název přístroje: Monitory životních funkcí, 3 x
Cena: 1.500 tis. Kč
Oddělení: ARO

Popis: Nákupem těchto monitorů se dokončí obnova stávajících přístrojů, přičemž dva z nich již byly nahrazeny moderními nové generace v loňském roce. Monitory slouží ke sledování stavu pacientů, průběžně sledují tlak krve, křivku EKG, sycení krve kyslíkem, teplotu, rychlost dechu pacienta a další veličiny důležité pro správnou léčbu pacienta. Celkem je na ARO pět monitorů.


Název přístroje: Plicní ventilátory, 3 x
Cena: 1.000 tis. Kč
Oddělení: INTERNA a CHIRURGIE

Popis: Jedná se ventilátory životních funkcí, jež se používají na JIP


Název přístroje: Rozšíření datového úložiště PACS
Cena: 500 tis. Kč
Oddělení: RADIODIAGNOSTICKÉ ODDĚLENÍ

Popis: Od roku 2006 provozuje naše radiodiagnostické oddělení nový CT přístroj. „Současně s ním byla pořízena elektronická archivace dokumentace vyšetření a tím operativní možnost jejího předávání na ostatní klinická oddělení. Z důvodů velkého objemu dat je nutné kapacitu úložiště rozšířit“, jak nám sdělil primář oddělení MUDr. Petr Tuček.


Název přístroje: Konvektomat
Cena: 500 tis. Kč
Oddělení: KUCHYŇ

Popis: Nejen zdravotnické přístroje je třeba obnovovat. Nemocnice se neobejde ani bez přístrojů, jež pomáhají zajišťovat technické záležitosti chodu nemocnice. Tento bude v kuchyni a tudíž s pacientem hodně souvisí. Jak vysvětlil vedoucí odboru provozu a správy majetku Petr Liška: „Jedná se o moderní kuchyňské zařízení, které v sobě spojuje několik funkcí. Může péci, smažit i vařit, a to jak maso, tak zeleninu či přílohy. Přístroj umožňuje připravovat jídlo buď horkým vzduchem nebo párou, případně kombinací obojího. Lze zde využít i „bio vaření“ při teplotě 30 - 90 st. C.“ Po ukončení procesu výroby pokrmu lze nastavit i tzv. „finishing“ (udržování teploty pokrmu pro servírování). Konvektomat má v sobě mnoho bezpečnostních prvků: zařízení pro samočištění, měření teploty pokrmu, funkci rychlého schlazení hotového pokrmu, rozmrazování surovin, ohřívání vloženého hotového jídla při optimálním vlhčení, atd. Během dne je možné péci cukrářské výrobky, vařit zeleninu, péci ryby, vařit brambory, a to bez přenášení chutí či pachů. V případě, že má pacient předepsanou normální stravu, tj. dietu č. 3, má v naší nemocnici na oběd možnost výběru ze tří druhů jídel. Pacienta navštěvuje dietní sestra nemocnice přímo na lůžku. Tento způsob nelze z organizačních důvodů zcela uplatnit u pacientů hospitalizovaných krátkodobě.


Název přístroje: Sanita
Cena: 1 mil. Kč
Oddělení: DOPRAVA

Popis: Každým rokem obnovuje nemocnice sanity, jež přepravují pacienty k vyšetření či do domácí léčby (pozor, nejedná se o vozy Zdravotnické záchranné služby). Naposledy byla zakoupena nová sanita ke konci loňského roku a do provozu bude po technických úpravách dodavatele uvedena do provozu začátkem příštího týdne. I v letošním roce plánuje nemocnice jednu novou sanitu zakoupit. „Jablonecká nemocnice má celkem 18 sanitek, z toho 6 jezdí pro pacienty v Tanvaldu a 3 v Železném Brodě. Denně se sanitkami převeze průměrně 100 pacientů a ve službě je celkem 17 řidičů“, upřesnila Hana Šimková, vedoucí odboru dopravy. Pacienti mají možnost objednat si sanitu také na vlastní náklady v případě, že ji nemají hrazenou ze zdravotní pojišťovny a potřebují dopravit na vyšetření.

Vytvořeno 2.2.2008 8:38:16 - aktualizováno 2.2.2008 8:40:28 | přečteno 248x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load