Výstava na podporu dárcovství krve
Tisková zpráva ze dne 1.10.2008
Dnes bude v jablonecké nemocnici zahájena putovní výstava „Daruješ“, při které si lze prohlédnout loga studentů SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou. Prvním místem výstavy je právě jablonecká nemocnice, poté budou práce vystaveny začátkem listopadu v Gymnáziu Dr. Randy v Jablonci nad Nisou. Postupně se budou panely instalovat ve všech středních školách a gymnáziích okresu. Patroni projektu jsou Mgr. Petr Tulpa, starosta města a MUDr. Vít Němeček, MBA, ředitel jablonecké nemocnice.
Historie a statistika
Československý červený kříž přišel jako první v roce 1960 lety s myšlenkou bezpříspěvkového dárcovství krve a v r. 1964 již udělil mnohonásobným bezpříspěvkovým dárcům krve první plakety (dnes medaile) prof. Jana Janského, jehož jméno je spjato od r. 1907 s objevením čtvrté krevní skupiny.
V současné době patří bezplatné dárcovství krve, stále k hlavním programovým činnostem Českého červeného kříže, který se snaží o nábor nových dárců krve a oceňuje dárce mnohonásobné.
Počty oceněných dárců za období od roku 1976
Počet odběrů |
Typ ocenění |
Počet oceněných dárců v jabloneckém okresu |
10 odběrů |
bronzová medaile |
3.306 |
20 odběrů |
stříbrná medaile |
1.807 |
40 odběrů |
zlatá medaile |
724 |
80 odběrů |
Zlatý kříž 3.stupně |
36 |
120 odběrů |
Zlatý kříž 2.stupně |
4 |
160 odběrů |
Zlatý kříž 1.stupně |
0 |
Bezplatné dárcovství
Důvodem k celosvětovému prosazování právě bezplatného dárcovství je snaha o maximální bezpečnost transfúzního přípravku. Dárcovství založené jen na morální motivaci, tedy dárcovství v pravém slova smyslu, snižuje možnost, že by dárce zatajil některé důležité informace o svém zdravotním stavu či chování.
Obecné průzkumy dokazují, že současný vývoj chirurgických výkonů a způsoby léčby pacientů přináší i nové způsoby v technologii odběrů plné krve a zejména krevních derivátů. Na jedné straně stoupá spotřeba krve a krevních derivátů a na druhé straně „stárne“ dárcovská populace.
Na tuto skutečnost reagovaly vedení Krajské nemocnice Liberec ,a.s. a Transfuzní oddělení vytvořením projektu s příznačným názvem: „Bezpříspěvkové dárcovství - bezpečná léčba našich pacientů“. Jeho cílem je jak zvýšení povědomí o nutnosti bezpříspěvkového dárcovství krve, tak i upoutání zájmu mladých lidí, ochotných darovat krev.
„Snažíme se hledat nové způsoby a přístupy, a proto jsme v dubnu letošního roku vyhlásili soutěž pro studenty SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou s cílem vytvořit jednoduchý slogan na téma dárcovství. Do soutěže se přihlásilo 7 studentů a vytvořilo se mnoho grafických návrhů, z nichž některé byli již při propagaci dárcovství použity“, vysvětlila ředitelka oblastního spolku ČČK Helena Ungermannová a dodala:
„Se všemi předloženými návrhy se můžete seznámit právě na této výstavě, která není záměrně rozsáhlá, ale zajímavá svým obsahem. Rozsáhlá nemůže být proto, že je putovní a postupně ji budeme instalovat na všechny střední školy v našem okrese. Tímto způsobem bychom chtěli právě očima spolužáků upoutat pozornost mladé generace na bezplatné dárcovství krve.“
Při realizaci tohoto projektu se zapojil i jablonecký Červený kříž. Jablonecká nemocnice nemá transfuzní oddělení, dárci dojíždějí do Liberce. Ale odebranou krví je zásobována jak tato nemocnice, tak i všechna zdravotnická zařízení v regionu.
Poděkování ředitele celorepublikového ČČK - dárci krve
Spotřeba krve v jablonecké nemocnici a možnost autotransfuze
Odebraná tzv. „plná“ krev se na transfuzních odděleních zpracuje na jednotlivé transfúzní přípravky. Celkově je největší spotřeba erytrocytárních transfuzních přípravků, které se pacientům podávají v případě anémie („nedostatku krevního barviva a červených krvinek“). V loňském nakoupila jablonecká nemocnice na transfúzních odděleních 1.803 erytrocytárních transfuzních přípravků (nejvíce nakupujeme právě na Transfúzním oddělení Krajské nemocnice v Liberci - v roce 2007 1.599). V letošním roce za období leden - srpen 2008 bylo potřeba celkově nakoupit již 1.118 těchto přípravků.
V jablonecké nemocnici se provádí autotransfuze (= transfuze krve pocházející z pacientova vlastního odběru). Provádí se u pacientů, před plánovaným operačním výkonem a v případě, že to zdravotní stav pacienta dovoluje. Je to nejvhodnější způsob zajištění krve k eventuálnímu doplnění krevní ztráty v průběhu operace nebo po operaci. Odběry autotransfuzí se v jablonecké nemocnici provádějí na oddělení klinické a biochemie a hematologie (tedy v laboratoři). Termín odběru je nutné předem domluvit. Bližší informace jsou pro pacienty zveřejněny na internetu nemocnice www.nemjbc.cz
Loga studentů jsou využívána - projekt „Trička do restaurací“
Některé návrhy se již realizovaly, např. na nafukovacích balóncích s logem „Daruješ krev ?“ O letních prázdninách byl ČČK odstartován projekt s názvem „trička do restaurací“. Přihlásilo se 7 jabloneckých restaurací. Obsluha obléká trička s logem dárcovství, která si majitel vybral právě pro tu svoji restauraci a akce je podpořena stojánky nebo prostíráním, které vysvětluje motiv celé akce. První se do projektu zapojila Restaurace U Červených v Jablonci nad Nisou.
Další restaurace, které podporují projekt:
- Li-Monáda
- Penzion Půlměsíc, pizzeria Paolina
- Restaurant Rybářská bašta
- Pizza restaurant
- Steak Pub U Medvěda
- Klub Na Rampě
K dárcovství krve se přihlásili i známé osoby, např. starosta Mgr.Petr Tulpa vyzval k dárcovství zaměstnance MěÚ a sám přihlášku také odevzdal. Na podzim bude jabloneckým ČČK realizována mediální akce s jabloneckými fotbalisty.
Dnes se předávají stříbrné medaile
Již potřetí se budou v kapli jablonecké nemocnice předávat stříbrné medaile dárcům krve za dvacet odběrů. Ocenění z rukou ředitele nemocnice MUDr. Víta Němečka, MUDr. Renaty Procházkové - primářky transfuzního oddělení liberecké nemocnice a Ing. Petra Bartoně - ředitele HZS a držitele Zlatého kříže
3. stupně, převezme v kapli 21 dárců. Dárci krve dostanou jako dárek právě tričko s ústředním logem celého projektu „Daruješ“. Autorem tohoto loga je Veronika Chlumská.