Screeningová vyšetření u novorozenců

Tisková zpráva ze dne 1.10.2008

Běžnou praxí v porodnicích je, že u novorozenců se provádí vyšetření z odběru krve z patičky a ortopedické vyšetření kyčelních kloubů. Ne všude se však setkají rodiče s nadstandardním vyšetřením zraku a sluchu u novorozenců. Screening sluchu u všech narozených dětí se dělá v jablonecké nemocnici od loňského roku, screening zraku od roku 2002.

Dle zákona se novorozencům provádí odběr krve z patičky na zvláštní filtrační papírky. Ty se posílají k rozboru do centrální laboratoře do Prahy, kde proběhne vyhodnocení a stanoví se případná opatření.

Vyšetření prováděná odběrem krve z patičky

  1. na fenylketonurii (vrozená metabolická vada, pokud se včas nepozná, vede k těžké psychomotorické retardaci)
  2. na vrozenou hypothyreózu (vrozená snížená funkce štítné žlázy, pokud se včas nepozná, vede k těžké psychomotorické retardaci)
  3. vrozená nadledvinová hyperplazie (vrozená porucha funkce nadledvin, pokud se včas nepozná, vede k těžkým šokovým stavům s rozvratem vnitřního prostředí)Screening zraku, obrázek se otevře v novém okně

Vyšetření kyčelních kloubů

Zvykem v jablonecké porodnici je, že lékař ortoped dochází k prvnímu vyšetření vrozené luxace kyčelních kloubů (vrozené vykloubení kyčelních kloubů) přímo na novorozenecké oddělení. V případě, že by se toto vyšetření v tomto raném věku nedělalo a včas se nenasadila potřebná léčba, mohlo by dojít k poruše vývoje chůze nebo obtíží s chůzí v pozdějším věku.

Nadstandardní vyšetření zraku a sluchu

Oční vyšetření u novorozenců se provádí v naší porodnici od roku 2002 a to přístrojem tzv. „halogenophtalmoscopem“. Vyšetření vede k vyloučení vrozené slepoty způsobené např. šedým zákalem či nádorem. Při odhalení vady je malý pacient doporučen k dalším vyšetřením a případným operacím na specializovaná pracoviště v Praze. V naší nemocnici jsme takto odhalili jeden šedý zákal (letos), který byl následně operován a díky tomu se zabránilo úplné slepotě dítěte. Screening sluchu, obrázek se otevře v novém okně

Ušní vyšetření (otoakustické emise) se provádí přístrojem „echoscreenem“ a vede k vyloučení vrozené hluchoty. Ta má za následek především opožděný vývoj řeči u dítěte. Sluchová vada se sice neodstraní, ale použitím různých podpůrných prostředků se dá vývoj řeči a tím i myšlení regulovat. Toto vyšetření dochází na novorozenecké oddělení provádět lékařka ORL. Za dobu provádění screeningu (tj jeden rok) se odhalily sluchové vady u třech dětí.

Oba nadstandardní screeningy zraku i sluchu se provádí jen na několika novorozeneckých odděleních v České republice a pro miminka jsou zcela bezbolestná. Jablonecká nemocnice připravuje o těchto vyšetřeních natočit dokument, který bude mimo jiné k vidění na webových stránkách nemocnice.

Vytvořeno 3.10.2008 9:26:50 - aktualizováno 13.10.2008 9:38:55 | přečteno 1731x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load