Odstranění tkáně endoskopickou cestou

Tisková zpráva ze dne 1.10.2008

Odstranění odumřelé tkáně endoskopickou cestou není v Evropě všude běžnéZavedení endoskopu ke slinivce, obrázek se otevře v novém okně

Jablonecká gastroenterologie je jedním z mála evropských center, kde se při těžkých akutních zánětech slinivky břišní provádí odstranění odumřelé části slinivky endoskopickou metodou (endoskopická nekrosektomie pankreatu).

Tato metoda je vhodná u pacientů, jejíchž zdravotní stav je při těžkém zánětu slinivky vážný a otevřená operace by byla pro pacienta velice zatěžující. Jedná se tedy o miniinvazivní metodu, při které se pod rentgenovou kontrolou na skiaskopické stěně zavede do žaludku endoskop, v zadní části žaludku se udělá punkční otvor vedoucí ke slinivce a odumřelé tkáni, kterou je nutné z těla odstranit. Speciálními instrumenty pomocí ohebné techniky se odumřelé tkáně odstraní.

V jablonecké nemocnici se tyto výkony provádí tři roky a za toto období jich bylo provedeno dvanáct. Naposledy v srpnu letošního roku. Endoskopická léčba pankreatické nekrózy je náročným výkonem vyžadujícím technické i personální zázemí. Tyto zákroky se mohou provádět nejen díky špičkovému modernímu vybavení, ale především na základě zkušeností lékařského a dalšího zdravotnického personálu. Vyžaduje nejen zkušenosti gastroenterologa, ale i chirurga, což primář MUDr. Vladimír Nosek je. Oddělení gastroenterologie patří ke špičkovým pracovištím v rámci celé České republiky a jezdí se sem školit řada odborníků.

Trocha teorie nikoho „…..“

Slinivka břišní (lat. pankreas) je orgán trávící soustavy, jehož produkty jsou odváděny do dvanáctníku. Zde se setkávají s potravou předzpracovanou v žaludku a podílejí se na jejím dalším chemickém trávení ve dvanáctníku a tenkém střevě. Slinivka břišní se nachází přímo za břišní dutinou, mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Většina jejích onemocnění se projevuje bolestmi právě v oblasti břicha. Slinivka produkuje trávicí šťávy, které se, podobně jako naše sliny, podílejí na zpracování pozřeného sousta. Mimo to je slinivka nezastupitelným producentem mnoha významných hormonů. Nejznámějším je inzulín, jehož nedostatek vyvolává onemocnění zvané cukrovka neboli diabetes mellitus. Pokud dojde k těžkému poškození tkáně slinivky zánětem, může být porušená i tvorba a inzulínu. Nedostatek se pak začne projevovat cukrovkou, tj. zvýšenou hladinou cukru v krvi spojenou s dalšími zdravotními komplikacemi

Proč vzniká zánět?

Zánět slinivky břišní vzniká většinou ze dvou hlavních příčin. Konzumací alkoholu a působením žluči. Nebezpečnost zánětu spočívá především v aktivaci trávicích enzymů uvnitř slinivky. Slinivka tak začíná poškozovat sama sebe a při dalším šíření zánětu i své nejbližší okolí. Další významnou příčinou zánětu je žluč. Ta se za normálních okolností do slinivky nedostává, pokud ale dojde k ucpání společného výhodu slinivky a žlučovodu žlučovým kamínkem. Dochází k podráždění slinivky, které může skončit i těžkým, život ohrožujícím zánětem.

Endoskopie [Řečtina] = vyšetřovací metoda, která pomocí zvláštních přístrojů se světelným zdrojem (endoskopů) umožňuje vyšetření tělních dutin a dutých orgánů. Například gastroskopie (vyšetření žaludku), cystoskopie (vyšetření močového měchýře), artroskopie (vyšetření kloubní dutiny).

Nekróza = odumření živé tkáně následkem jejího většího poškození, například mechanickými, tepelnými, chemický, fyzikálními vlivy nebo bakteriálními jedy.

Vytvořeno 3.10.2008 9:31:46 - aktualizováno 4.10.2008 18:49:49 | přečteno 2318x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load