Endosonografický worshop

Tisková zpráva ze dne 10.4.2008

Endosonografický workshop pro 12 špičkových lékařů z celé ČRGastroenterologické pracoviště, obrázek se otevře v novém okně

Další z workshopů, které oddělení gastroenterologie jablonecké nemocnice pořádá, se konal 10. dubna 2008 (naposledy v prosinci 2007). Do jablonecké nemocnice se sjelo dvanáct špičkových endoskopistů z celé ČR (např. Ostrava, Olomouc, Praha, Hradec Králové, Plzeň, Praha).

Workshop byl zaměřen na terapeutickou endosonografii a konal se na dvou endoskopických sálech a skiaskopickém pracovišti. Mezi výkony byly zařazeny také krátké kazuistiky zajímavých pacientů, se kterými se lékaři setkali při minulých workshopech.

Akci pořádá oddělení gastroenterologie jablonecké nemocnice pod vedením primáře MUDr. Vladimíra Noska za spolupráce s firmou Olympus, která do naší nemocnice dodává přístroje mimo jiné právě pro gastroenterologické pracoviště (za firmu byl přítomen Ing. Petr Haffner). Jablonecká gastroenterologie patří ke špičkovým pracovištím nejen v rámci Libereckého kraje. Akce se konala za spolupráce lékařů a sester gastroenterologického oddělení, ale podíleli se také ARO a radiodiagnostické oddělení.

NAPSALI O NÁS - CTĚTE http://jablonecky.denik.cz/


Jednoho z účastníků jsme se zeptali:

MUDr. Karel Mareš

  • vedoucí gastroenterologického oddělení nemocnice Na Homolce v Praze
  • v Jablonci je na workshopu potřetí

Vláďa je lidskej, je vidět, že doktoři a sestřičky tady mají mezi sebou perfektní vztah. Nehrají si na „bůhvíco“, ale přesto zde dělají špičkovou medicínu. Některé výkony, jako třeba odstranění určitých nádorů z konečníku, sem do Jablonce už několik let posíláme i od nás. Dříve jsem pracoval v nemocnici v Ústí n. L a už tenkrát, je tomu asi 7 let, jsem do Jablonce některé pacienty posílal.

Použití skiaskopické stěny jsem měl možnost zde vidět v prosinci loňského roku při zahájení jejího provozu. V Praze pracujeme zatím se starším rentgenovým přístrojem. Zde v Jablonci je široký sortiment přístrojů srovnatelný s řadou klinik, a to nejen v rámci naší republiky.

Na těchto setkáních je také špičkové to, že gastroenterologické oddělení v jablonecké nemocnici má veliký spád a jsou schopni obstarat pro náš jednodenní workshop široké spektrum zajímavých případů. Velkým přínosem těchto pracovních setkání je také, že se diskutuje přímo nad pacientem a předávají se zkušenosti. Sejdou se tady skutečně špičkoví odborníci z celé republiky.“

Vyjádření primáře oddělení jablonecké gastroenterologie:

MUDr. Vladimír Nosek

  • primář gastroenterologického oddělení jablonecké nemocnice

„Při léčbě pacienta se snažíme o komplexnost přístupu. Jdeme od diagnostiky přes minimální invazivní léčbu, aby to bylo pro pacienta co nejšetrnější. Tento způsob péče o pacienta se nám daří také díky kvalitnímu špičkovému přístrojovému vybavení, jež je podporováno vedením nemocnice a městem Jablonec nad Nisou.

Pro letošní rok připravujeme ještě další dva workshopy. První z nich bude určen gastroenterologům v našem regionu. Akce se uskuteční v červnu a na podzim.“

Přístrojové vybavení - investice letošního roku

V letošním roce plánuje nakoupit nemocnice právě z příspěvku města další přístrojové vybavení pro gastroenterologii celkem v hodnotě 3,5 mil. Kč. Jedním z přístrojů bude tzv. duodenoskop, což je endoskop s boční optikou sloužící k vyšetření žlučových cest a vývodů slinivky břišní. Vyšetření se provádí pod endoskopickou a rentgenovou kontrolou. Výhodou je nejen možnost diagnostiky, ale zároveň i léčby (např.: odstraňování kamenů ze žlučových cest a vývodů slinivky, léčba zúženin žlučových cest, chronických zánětů slinivky). Nákupem bude nahrazen starší a často již poruchový endoskop. Taktéž plánujeme letos zakoupit pálící jednotku, jež je součástí endoskopické věže a gastroskop, současné přístroje nám již dosluhují.

Dále nemocnice plánuje mimo jiné letos pořídit nový operační rektoskop, který se používá k odstraňování polypů a některých typů nádorů konečníku. Jedná se o kovový tubus s kamerou a sadou speciálních nástrojů, kterými se za vizuální kontroly místně odstraní patologické ložisko a otvor ve stěně střevní se zašije. Dříve se tyto nálezy odstraňovaly klasickou operační technikou poměrně náročnou, jelikož se jedná pro operatéra o oblast obtížně přehlednou a obtížně přístupnou. Metoda operačního rektoskopu má výrazně lepší výsledky a představuje menší zátěž pro pacienta. „V České republice je pouze několik center zabývajících se touto metodou. V Jablonci tyto výkony provádíme od roku 1994 pro široké spádové území východních, severních i středních Čech (např. v Praze, Hradci Králové, Ústí n.Labem tato metoda k dispozici není). Přístroj z roku l994 nám již dosluhuje“, jak vysvětlil primář gastroenterologického oddělení jablonecké nemocnice MUDr. Vladimír Nosek. Přístroj se používá na operačním sálu.

„Bude třeba také již začít uvažovat o obnově ultrazvukového přístroje pro endosonografická, ale i běžná ultrazvuková vyšetření. Technický vývoj jde rychle dopředu a v současné době se objevuje technika s novými možnostmi, např. lepším zobrazením a citlivostí, jež poskytují více kvalitních informací o diagnóze pacienta“, doplnil lékař oddělení MUDr. Marek Řehoř.

Endosonografický workshop

Na RDG oddělení

Na RDG oddělení

Před zahájením workshopu
 
Na RDG oddělení

Na RDG oddělení

U skiaskopické stěny
 
Na RDG oddělení

Na RDG oddělení

U skiaskopické stěny
 
Na RDG oddělení

Na RDG oddělení

 
Skiaskopická stěna

Skiaskopická stěna

Zákrok pod vedením primáře MUDr. Vladimíra Noska
 
U skiaskopické stěny

U skiaskopické stěny

 
Na RDG oddělení

Na RDG oddělení

 
Gastroenterologické pracoviště

Gastroenterologické pracoviště

Primář Nosek v zápalu své práce
 
Gastroenterologické pracoviště

Gastroenterologické pracoviště

Před odstraněním nezhoubného nádoru ze žaludku
 
Gastroenterologické pracoviště

Gastroenterologické pracoviště

 
Gastroenterologické pracoviště

Gastroenterologické pracoviště

Po odstranění nezhoubného nádoru
 
 
Vytvořeno 10.4.2008 17:06:56 - aktualizováno 10.4.2008 17:38:06 | přečteno 1165x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load