Investice 2007

Tisková zpráva ze dne 1.2.2007

Město schválilo nemocnici příspěvek na nákup investic

Zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou schválilo na svém zasedání dne 1. února rozpočet pro rok 2007. Mimo jiné odsouhlasilo příspěvek Nemocnici Jablonec nad Nisou, p.o. ve výši 8 miliónů korun na nákup a obnovu zdravotnické techniky.

Investice / Přístroj

Oddělení

Příspěvek města

Sanita

Doprava

1 000 000,- Kč

Videořetězec pro gastroenterologii

Gastroenterologie

1 000 000,- Kč

Kolonoskop

Gastroenterologie

700 000,- Kč

Operační gastroskop

Gastroenterologie

700 000,- Kč

Endosonograf

Gastroenterologie

1 600 000,- Kč

Laparoskopická věž

Operační sály

2 000 000,- Kč

Plicní ventilátor

ARO

1 000 000,- Kč

Sanita

Jednu novou sanitu zakoupila nemocnice také v loňském roce, dvě v roce 2005. V současné době jezdí pro pacienty 18 sanitek, s nákupem nových jich bude 19. Některé z těchto sanit jezdí také pro pacienty v Tanvaldu a Železném Brodě. V současné době lze vidět již pouze novější typy, všechny typy Škoda 1203 byly postupně nahrazeny.

Videořetězec pro gastroenterologii

Jedná se o nový typ moderní endoskopické věže, která umožňuje mimo jiné vyšetřování velmi časných stadií rakoviny zažívacího traktu a oproti starším typům má mnohem lepší rozlišovací schopnosti.

Kolonoskop

V současné době má oddělení čtyři kolonoskopy. Vzhledem k narůstajícímu počtu vyšetřovaných pacientů tento počet nestačí. Současně se kolonoskop používá na více vyšetřovnách a po každém použití musí být dezinfikován. Česká republika patří ve světě k zemím s největším výskytem rakoviny tlustého střeva. Preventivně si mohou lidé od věku 45 let nechat odebrat vzorek stolice a v případě přítomnosti krve ve stolici jsou automaticky odesílány právě na kolonoskopii.

Operační endoskop

Tímto přístrojem lze provádět menší operační zákroky, aniž by pacient musel podstoupit klasickou operaci. Jeden operační endoskop oddělení má, ale již dosluhuje a je třeba ho vyměnit.

Endosonograf

Jedná se o přístroj, který se stane součástí již stávajícího endosonografu a využívat se bude např. k vyšetření rakoviny jícnu, dvanáctníků a žaludku.

Laparoskopická věž

Jablonecká nemocnice patří v oboru laparoskopie ke špičkám, a to nejen v České republice. Laparoskopické věže jsou umístěny na všech čtyřech hlavních operačních sálech i na ortopedickém sálu (artroskopická věž). Nová věž by nahradila již starší typ na jednom z hlavních sálů.

Plicní ventilátor

Na anesteziologicko resuscitačním oddělení je celkem 5 plicních ventilátorů (u každého lůžka). V předchozím období byly vyměněny již čtyři ventilátory. Naposledy v roce 2005, kdy město Jablonec n. N. na nákup přispělo částkou 1 070 000,- Kč. Dýchací přístroje se používají např. u kritických stavů, kdy pacient není schopen sám dýchat nebo na JIP pro dospávání po narkózách.

Další investice nemocnice pro rok 2007

Nemocnice počítá i s investicemi hrazenými z vlastních zdrojů. Pro letošní rok plánuje např. nákup nových resuscitačních lůžek na ARO či motorového systému (vrtačka a pila) pro ortopedické operace. Pořídit je třeba také vybavení pro nemocniční lékárnu, jejíchž otevření se plánuje na březen letošního roku.

Vytvořeno 2.2.2007 8:50:46 - aktualizováno 2.2.2007 8:58:17 | přečteno 266x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load