EUS intervenční

Tisková zpráva ze dne 7.2.2007

Na gastroenterologii se uskuteční odborný workshop

Zítra se do jablonecké nemocnice na oddělení gastroenterologie sjedou lékaři zabývající se intervenční endosonografií z celé České republiky. Cílem setkání je navázání užšího kontaktu, založení neformálního sdružení endoskopistů a založení tradice workshopů, které by se konaly postupně na endosonografických pracovištích republiky. Akci pořádá jablonecké oddělení gastroenterologie pod vedením pana primáře MUDr. Vladimíra Noska a společnost Olympus C&S. Do Jablonce přijede deset špičkových odborníků v oblasti endoskopie.

Informace k worhshopu ZDE

EUS = endoskopická ultrasonografieEndoskopická ultrasonografie - vyšetření, obrázek se otevře v novém okně

Endoskopická ultrasonografie je metoda, kterou lze zobrazit trávicí trakt pomocí malé ultrazvukové sondy umístěné na konci endoskopického přístroje. Toto vyšetření je velkým technickým pokrokem a výrazně zpřesňuje diagnostiku jícnu, žaludku, slinivky břišní, žlučových cest, měkkých tkání a cévního systému podjaterní krajiny. V našem regionu je jablonecká gastroenterologie jediným pracovištěm, kde se endosonografie provádí. V loňském roce se zde udělalo 400 těchto vyšetření.

Intervenční EUS

Na diagnostické vyšetření lze navázat intervenčním výkonem - např. odběrem vzorku postižené tkáně na histologické vyšetření, zavedením drenáže tekutinových ložisek (hnisavá ložiska). Touto metodou se dají léčit chronická zánětlivá onemocnění, odejmout vzorky tkání či aplikovat do nádoru lék, aniž by muselo dojít k otevření břišní dutiny.

Kde se EUS v ČR provádí

Základní endosonografie se provádí na 13 místech v naší republice (Praha - Vojenská nemocnice, IKEM a Motol, Hradec Králové, Plzeň, Olomouc, Brno, Ostrava, Pardubice, Kolín, Ústí n. L., České Budějovice, Jablonec nad Nisou).

Intervenční EUS je oproti klasické endosonografii složitější a provádí ho pouze některá pracoviště. Na konci loňského roku provedl lékařský tým jablonecké gastroenterologie pod vedením primáře touto metodou jako první v ČR 3 zákroky na vývodu slinivky a žlučových cestách.

Program workshopu

Zítřejší prakticky zaměřený program se soustředí na základní EUS intervenční techniky, jejich výhody a úskalí. Při vyšetření bude přítomen také patolog z naší nemocnice, který se zabývá hodnocením odebraného buněčného materiálu a zúčastní se i zdravotní sestry se zkušenostmi s EUS přístroji a instrumentariem.

Setkání s novináři

Pro média bude připravena krátká tiskovka (cca 15 minutová) s primářem oddělení a dalšími lékaři v kapli jablonecké nemocnice od 10 hodin. Poté bude novinářům umožněn přístup na vyšetřovny k pořízení obrazového materiálu.

Nemocnice koupí letos nový přístroj k endosonografu

V letošním roce počítá nemocnice mimo jiné s nákupem nového endosonografu, který se stane součástí stávajícího. Využívat se bude např. k vyšetření rakoviny jícnu, dvanáctníků a žaludku. Cena je 1 600 000,- Kč a pořízen bude z příspěvku města Jablonec nad Nisou.

Vytvořeno 7.2.2007 13:12:43 - aktualizováno 7.2.2007 13:53:39 | přečteno 1878x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load