Spánková laboratoř
Tisková zpráva ze dne 10.8.2007
Od 1. srpna zahájila v jablonecké nemocnici provoz spánková laboratoř. V této oblasti spolupracují lékaři ORL a interny.
Problematika chrápání a spánková apnoe
Spánková laboratoř slouží pacientům, kteří mají problémy s chrápáním. Je třeba rozlišovat, zda se jedná o chrápání prosté, které nijak neškodí zdraví, pouze obtěžuje okolí nebo o druhý typ, při kterém dochází k tzv. apnoickým pauzám. Syndrom spánkové apnoe je nejčastější příčinou nadměrné spavosti během dne. Jde o soubor příznaků a projevů, které vznikají v důsledku opakovaných zástav dechu během spánku. Při přerušení dýchání se snižuje množství kyslíku v krvi, čímž dochází k nedostatečnému okysličení vnitřních orgánů. Zvláště náchylné jsou na nedostatek kyslíku srdce a mozek.
Apnoe = krátkodobé přerušení pravidelného dýchaní
Příčiny zástavy dechu
Nejčastější příčinou zástavy dechu je uzávěr horních cest dýchacích při nádechu (obstrukční spánková apnoe) nebo vzácněji je příčina v centrální nervové soustavě, která nevyšle signál aktivující dýchací pohyby. Existuje i kombinace obou stavů. Syndrom spánkové apnoe postihuje nejčastěji osoby mezi 40. - 60. rokem věku. Častěji bývají postiženi muži.
Příznaky spánkové apnoe
- Chrápání
- Opakované zástavy dechu během spánku zakončené mohutným zachrápáním (pacient si tyto epizody většinou nepamatuje, zaznamená je partner)
- Neklidný spánek, časté probuzení
- Pocit nevyspání
- Výrazná denní únava až spavost
- Po probuzení sucho v ústech, bolesti hlavy
- Poruchy paměti, pozornosti a koncentrace
- Snížení psychické i fyzické výkonnosti
- Psychické změny osobnosti
- U dětí noční pomočování
- Příznaky se zhoršují po požití alkoholu a léků na spaní
Zdravotní následky spánkové apnoe:
- Statisticky prokázaná kratší délka života
- Duševní poruchy
- Sexuální dysfunkce
- Hypertenze
- Srdeční selhání
- Vyšší riziko vzniku cévní mozkové příhody
Společenské následky:
- Vyšší nemocnost
- Časté dopravní nehody
- Ztráta zaměstnání
- Časté úrazy
Spánková laboratoř v jablonecké nemocnici
„Laboratoř se nachází na lůžkové části ORL oddělení. Klientům je dispozici jednolůžkový pokoj, na kterém stráví v nemocnici jednu noc a probíhá zde monitoring pacienta pomocí nového přístroje Porti 7. Ten je schopen zaznamenat klesání kyslíku, srdeční frekvenci, počet zástav dechu během noci, ale také měří např. BMI. Po jedné noci je klient opět propuštěn domů a přístroj je předán lékařům na interním oddělení. Ti vyhodnotí údaje a podle výsledků doporučí další léčbu. U některých pacientů se volí cesta nechirurgická s použitím tzv. CPAP přístroje, který má pacient nasazen po celou noc a jež mu pomáhá dýchat. CPAP udržuje volné dýchací cesty pomocí zvýšeného tlaku vzduchu. Další cestou je operativní zákrok, který provedou lékaři našeho oddělení ORL. Může se jednat o operace měkkého patra, zduřelého kořenu jazyka či o nosní neprůchodnost. Jednu noc ve spánkové laboratoři a celonoční měření si hradí klient (1 100,- Kč).
Jak se objednat do spánkové laboratoře
Zájemci o toto vyšetření nepotřebují lékařské doporučení. Stačí se telefonicky objednat v ambulanci ORL (tel.: 483 345 761) a domluví se s lékařem na dalším postupu.