Tisící miminko

V následujících dnech očekává jablonecká porodnice narození tisícího miminka letošního roku. Naposledy dosáhl počet narozených dětí přes jeden tisíc v roce 1991, kdy se narodilo 1 038 dětí.

Tisící miminko letošního roku se narodí v jablonecké porodnici do dvou týdnů

Ke dni 31.10.2007 se v jablonecké porodnici narodilo 948 dětí (jenom za měsíc říjen jich bylo 90). Oproti loňskému roku je to o 176 dětíMiminka, obrázek se otevře v novém okně více. Do narození tisícího miminka zbývá tedy 52 dětí. Průměrně se denně v současné době narodí v jablonecké porodnici 5 dětí.

Rok 2007 v jablonecké porodnici

Počet narozených chlapců

509

Počet narozených dívek

439

Z toho počet narozených dvojčat

9

Foto: pan Šimr, fotograf Deníku

Dárek pro tisící miminko

Rodiče narozeného 1 000 miminka obdrží od nemocnice pamětní knihu s věnováním a firma Jablotron daruje zdravotnický přístroj - monitor dechu kojence, s označením NANNY (v překladu „chůva“). Jedná se
o praktický dárek v hodnotě 2 640,- Kč, který usnadní péči o děťátko zejména v prvních měsících života. Přístroj dokáže poznat, kdy má miminko problém s dýcháním a dokáže na to upozornit, aby se daly včas podniknout kroky a miminku pomoci. V případě, že by štěstí pří jubilejním narození tisícího miminka v jablonecké porodnici měli rodiče dvojčátek, přislíbila firma Jablotron v tomto případě ještě jeden přístroj pro obě děti. „Ale to by byla opravdu velká, i když krásná náhoda“ (řekla Krajinová).. Elektronické chůvičky se používají také v jablonecké porodnici.

Zlatá medaile pro přístroj

Renomovaný britský časopis BABY & toddler gear („Kojenec a výbava pro batole“) vyhlásil ve svém zářijovém čísle roku 2006 výsledky testů zařízení určených k péči o nejmenší děti. V kategorii přístrojů pro hlídání dechu spících novorozenců (ochrana proti tzv. syndromu náhlého úmrtí kojence) získal zlatou medaili český výrobek „Nanny BM-02“ z Jablotronu v Jablonci nad Nisou. Podle hodnocení poroty předčil konkurenci svou spolehlivostí a snadnou použitelností v domácnosti.

Kurzy a příprava pro těhotné

Velký zájem je v jablonecké porodnici také o kurzy pro těhotné a předporodní přípravu. Mimo to pořádá dvakrát ročně nemocnice za spolupráce s Českou asociací sester Nemocnice Jablonec nad Nisou akci pro veřejnost „Těšíme se na miminko“. Naposledy se konala začátkem října a do kaple jablonecké nemocnice přišlo na 65 účastníků. Další termín konání bude na jaře 2008. Informace ke všem uvedeným akcím jsou zveřejňovány na internetu nemocnice.

Další služby pro novorozence a maminky

Od září letošního roku provádí novorozenecké oddělení za spolupráce s oddělením ORL měření sluchu u 2 - 3 denních novorozenců. Jedná se o tzv. sluchový screeening, kterým se má předejít případným následkům plynoucím nedoslýchavosti či úplné hluchoty (TEOAE - otoakustické emise). Cílem je tedy včas odhalit vrozené vady sluchu a tím i zabránění hluchoněmosti. Vyšetření je pro miminko naprosto bezbolestné a provádí se u všech dětí narozených v jablonecké porodnici v době jejich pobytu v nemocnici. V rámci republiky je provádění tohoto vyšetření zatím ojedinělé.

V nemocnici funguje také tzv. laktační poradna, která je určena pro maminky, jež potřebují poradit s kojením a pro těhotné ženy, které se na kojení teprve připravují. Pracuje v ní zkušená dětská sestra s licencí laktační poradkyně (středy 13:30 - 15:30 hodin). Pokud má maminka po propuštění z porodnice problémy s kojením nebo dotazy ohledně kojení, může se také bezplatně každý den po celých 24 hodin obrátit na dětské sestry novorozeneckého oddělení, které pomohou problémy řešit.

Linka kojení: tel. 483 345 516

Do jablonecké porodnice jezdí rodit maminky z celého Libereckého kraje

Do jablonecké porodnice jezdí rodit maminky z celého Libereckého kraje. Pro informaci: 31.10.2007 byly na oddělení maminky z následujících měst - - Jablonec nad Nisou, Liberec, Sobotka, Doubí, Stráž nad Nisou.

Graf porodnost1, obrázek se otevře v novém okně

Graf porodnost2, obrázek se otevře v novém okně

Vytvořeno 2.11.2007 8:21:47 - aktualizováno 2.11.2007 8:41:43 | přečteno 1277x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load