Odejmutí nádoru z ledviny
Tisková zpráva ze dne 9.1.2007
Laparoskopické odstranění nádoru z ledviny poprvé v jablonecké nemocnici i Evropě
Dnes jsou v jablonecké nemocnici operováni tři pacienti s nádorem na ledvině (dva muži ve věku 60 a 79 let a jedna žena ve věku 72 let). Nádor je odstraněn laparoskopicky pomocí přístroje elektrochirurgického radiofrekvenčního generátoru. Tato laparoskopická metoda bude v České republice použita zcela poprvé. Jedná se o metodu, kterou se odstraní nádor a nemusí dojít k vyjmutí celého orgánu. Operace provede tým urologického oddělení jablonecké nemocnice pod vedením primáře MUDr. Jaroslava Všetičky. Na sále bude přítomen také autor metody profesor MUDr. Nagy Habib, lékař z Londýna.
Napsali o nás: Deník Jablonecka,
Deník Jablonecka1,
Mladá fronta,
Ledvina Medical Tribune,
Ledvina Medical Tribune1
Výhody metody:
- Minimálně invazivní metoda, menší zátěž pro organismus
- Minimum komplikací či vedlejších účinků
- Minimální ztráta krve
- Nemusí dojít k odstranění celého orgánu, čímž se předejde dalším komplikacím
- Není třeba zaskřípnutí ledviny (přerušení přívodu krve do ledviny)
- Minimalizuje se přijímání léků tišících bolest po operaci
Urologické oddělení - základní informace
Urologické oddělení v Jablonci nad Nisou bylo založeno na jaře roku 1994. Lůžková část má 25 lůžek včetně 4 lůžek jednotky intenzivní péče. Součástí oddělení je také urologická ambulance. Specializací oddělení nad rámec základních operačních urologických výkonů je řešení inkontinence v nadregionálním rozsahu a hlavně laparoskopické operace jednotlivých urologických nemocí. Oddělení je ve svém oboru od roku 1995 školícím pracovištěm pro laparoskopické operace. Ročně je zde hospitalizováno průměrně 1 200 pacientů a operováno 950 pacientů. Rok od roku stoupá počet ambulantně ošetřených pacientů. Služeb urologického oddělení využívá stále více pacientů s mimoregionální oblasti. Urologické oddělení
Informace o přístroji a metodě
Pro operaci zapůjčila přístroj a jednorázové jehly brněnská firma S.A.B. Impex s.r.o. Cena radiofrekvenčního generátoru je cca půl miliónu korun. Jehlice pro jednu operaci stojí v rozmezí 30 - 40 tis. Kč. Nádor z ledviny se odstraní tzv. radiofrekvenční ablací.
Co je to ablace tumoru?
Jedná se o metodu, kterou se tumor (nádor) cíleně zničí a nebo se odstraní z těla. Nejběžnější způsob zničení nádoru je pomocí radiofrekvence.
Co je to Radiofrekvenční ablace?
Radiofrekvenční ablace (RFA) používá rádiové vlny, které ohřívají tumor. Vlivem radiofrekvence dochází k ohřívání a tím i zničení nejen nádoru, ale i okolní tkáně.
Jak se Radiofrekvenční ablace provádí?
Speciální RFA jehla s elektrodami se zavede do poškozené tkáně. Po správném umístění elektrod na jehle se začne ohřívat okolní tkáň. Jakmile tkáň dosáhne určité teploty, buňky se zničí. Zničený (spálený) tumor je ponechán v těle, kde se rozpadne a bude vstřebán do těla.
Pro koho je RFA určeno?
K operaci RFA mohou být indikováni např. pacienti:
- jež jsou ve špatné fyzické kondici a není u nich vhodný klasický chirurgický zákrok
- u kterých je riziko většího krvácení
- se špatným imunitním systémem
- u kterých je lokalizován tumor na špatně přístupném místě
Je RFA experimentem?
RFA již byla použita k léčbě tumorů před více jak 20 lety. Touto metodou se nejprve začaly léčit pouze jaterní tumory Nejprve se touto metodou začaly léčit pouze jaterní tumory, nyní se léčba rozšířila i na ledviny, plíce atd.
Mohou být léčeny tumory:
- Jater
- Ledvin
- Prsou
- Plic
- Prostaty
- Kostí
- Nadledvinek
Dokument o této metodě
Jablonecká nemocnice natáčí o těchto operacích mimo jiné dokument, který bude mít premiéru v dalším dílu „Klepejte, prosím“ v televizi RTM 23. ledna. Reportáž bude také součástí pořadu televize Nova - Střepiny a vysílat se bude v neděli 14. ledna.