Inkontinence

Tisková zpráva ze dne 24.1.2007

NOVÁ METODA - Minimálně invazivní technika řešení inkontinence

Četnost výskytu obtíží nechtěného úniku moče u žen rok od roku stoupá. Ve věku nad 60 let věku trpí těmito obtížemi 38,1% žen. Jinak dle jiné definice a dostupných statistik z vyspělých zemí se přibližně každá druhá žena setká s výše uvedenými obtížemi. Ve všeobecné statistice se uvádí že přibližně 10% mladých žen trpí uniku moče při smíchu.

Napsali o nás: ikona souboruInkontinence Deník Jablonecka, ikona souboruInkontinence Mladá fronta

O inkontinenci

Dle klasifikace úniku moče posuzujeme stupeň závažnosti postižení, přitom jen třetina postižených žen se odhodlá se svými obtížemi svěřit svému lékaři. Často své obtíže řeší používáním inkontinenčních pomůcek (různých typů plen a vložek). Ve srovnání se zeměmi tzv. třetího světa se tento typ onemocnění více vyskytuje ve vyspělých zemích. Inkontinence, tedy stav nedobrovolného uniku moče, představuje medicínsko-psychologický a sociálně - hygienický problém.

Světová mezinárodní společnost pro inkontinenci stanovuje tyto typy :

  1. extrauretrální (vrozené anomálie, píštěle)
  2. uretrální (urgentní, reflexní, přetlaková, stresová )

Stanovení diagnózy

Pro stanovení správného diagnostického postupu je třeba provést základní jednoduchá ambulantní vyšetření, která umožní stanovení vlastní příčiny a zařazení do jednotlivých typů.

  • vyšetření moči na sediment a kultivaci (je nutno vyloučit zánět či nádorové onemocnění močových cest)
  • Gaudenzův dotazník - je soubor 15 otázek, který pomáhá rozlišit inkontinenci stresovou a urgentní
  • Urodynamické vyšetření - cystometrie a uroflowmetrie jsou speciální metody prováděné v urologické ambulanci, pomocí kterých se vyšetřuje kapacita - jímavost - močového měchýře, tlak v močovém měchýři a v dutině břišní, a průtok moči močovou trubicí
  • Cystoskopie - metoda, sloužící k vyloučení morfologických příčin inkontinence (kameny, nádor)
  • Froevisův test - je objektivní vyšetření úniku moči při naplněném měchýři za použití stresových manévrů (kašel)

Po vyšetřeních se stanovuje vlastní terapeutický postup.

Léčba inkontinence

Léčebný postup můžeme rozdělit na konzervativní (tedy medikamentozní) nebo chirurgický.. S rozvojem minimálně invazivní techniky již není nutné, aby pacientky postupovaly složitý chirurgický zákrok s dlouhodobým pobytem v nemocnici vždy provázeným poměrně dlouhým návratem do předoperační aktivity. Dosud bylo na světě provedeno více jak milion operací pomocí pásky TVT, TOT techniky.

TVT secur

Nyní dochází k dalšímu významnému pokroku - zavedení systému TVT secur. Tato technika je ještě méně invazivní, vyhýbá se problematickým prostorům a orgánům. Vyhýbá se problematickým prostorům a orgánům, při zavedení jsou prováděny menší řezy a zákrok lze provádět také v lokálním znecitlivění. TVT secur má uvolňovací drátek a tento mechanizmus uvolňuje pásku ze zavaděčů. Proto není zapotřebí implantát vpichovat přes kůži. Nezanedbatelnou výhodou při použití tohoto implantátu je prakticky vymizení pooperační bolesti a velmi rychlý návrat do předoperační aktivity. TVT secur je stabilní a bezpečný a materiál, ze kterého je vyroben, je používán v různých implantátech již téměř 50 let.

Jak v nemocnici Jablonec n. N.

  • Na urologickém oddělení jablonecké nemocnice je metoda TOT pásky používána již od roku 2000 a od té doby bylo provedeno 520 operací (ročně průměrně 70 - 80 pacientek).
  • Speciální ordinační doba pro pacientky s inkontinencí je nyní nově stanovena na středy od 9 do11:00 hodin. Pacientky s podezřením na toto onemocnění mohou ale navštívit urologickou ambulanci jablonecké nemocnice i v dalších dnech (Po, St, Pá 9 - 13:30 hodin). Telefon ambulance: 483 345 702
  • Na webových stránkách nemocnice je od dnešního dne zveřejněno nové diskusní téma: „Máte problémy s inkontinencí“. Na dotazy návštěvníků bude na toto téma odpovídat lékař urologického oddělení MUDr. Ján Farkas.
  • Informace mohou pacientky získat také na webové stránce http://www.inkontinence.com, kde jsou mimo jiné uvedena i další pracoviště v ČR, jež mají v této oblasti zkušenosti.

Inkontinence TVT secur

Tisková konference

Tisková konference

V rámci zavedení nové techniky se v nemocnici konala 24.1.2007 tisková konference. Vzadu vpravo lékařka gastroenterologie MUDr. Pavla Vaňková, která novináře informovala o zavedení novinky v léčbě obezity.
 
TVT

TVT

Takto vypadá speciální páska, která se jednoduchou metodou umístí pod močovou trubici, a tím ji nadzvedne do přirozené polohy.
 
TVT

TVT

Technika TVT secur je oproti předchozí metodě (TOT páska) ještě méně invazivní. Vyhýbá se problematickým prostorům a orgánům, při zavedení jsou prováděny menší řezy a zákrok lze provádět také v lokálním znecitlivění.
 
Operace

Operace

Lékař ukazuje pásku chvíli před zavedením.
 
TVT

TVT

TVT secur má uvolňovací drátek a tento mechanizmus uvolňuje pásku ze zavaděčů.
 
 
Vytvořeno 24.1.2007 14:57:42 - aktualizováno 29.1.2007 13:48:36 | přečteno 823x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load