Endoskopická věž

Další investicí do zdravotnické techniky jablonecké nemocnice je nákup endoskopické věže na gastroenterologické pracoviště. Součástí investice v hodnotě 4 mil. Kč, jež nemocnicI poskytlo město Jablonec nad Nisou, je také videogastroskop, videokolonoskop a sonovideogastroskop. Přístrojová technika se používá nejen k vyšetření zažívacího ústrojí, ale také k léčbě, terapeutickým výkonům či získání vzorků pro další rozbor.

Nemocnice pořídila endoskopickou věž na gastroenterologii Endoskopická věž, obrázek se otevře v novém okně

„Právě nový posledně jmenovaný sonovideogastroskop („vnitřní" ultrazvuk ) rozšíří vyšetřovací možnosti našeho endosonografického centra, které patří počtem a spektrem diagnostických a léčebných endosonografických výkonů ke špičce v České republice“, jak nám sdělil primář oddělení MUDr. Vladimír Nosek.

Důležitou oblastí diagnostiky je vyšetření tlustého střeva a případná léčba nádorových onemocnění. K tomu byl pořízen další videokolonoskop poslední generace, který má speciální rozlišovací schopnosti. Na gastroenterologickém pracovišti v Jablonci je na tomto stupni již druhým přístrojem.. „Počet pacientů objednávaných na kolonoskopii stále stoupá. Ve výskytu nádorů tlustého střeva má Česká republika světový primát“, jak nám vysvětlil primář oddělení MUDr. Vladimír Nosek.

„Nový videogastroskop má také vyšší rozlišovací schopnost a umožňuje preciznější vyšetření sliznice zažívacího traktu. Také umožňuje filtraci části barevného spektra endoskopického obrazu, a tím zachycení velmi diskrétních změn na sliznici. Cílem je odhalení velmi časných stádií rakoviny zažívacího traktu“, jak nám opět vysvětlil primář oddělení MUDr. Vladimír Nosek. Videogastroskop se také využívá např. při akutním krvácení v zažívacím ústrojí.

Před vyšetřením nebo zákrokem se pacient nemusí ničeho obávat. Dostane léky proti bolesti i dle potřeby léky pro mírné uspání. „Kolikrát se nám stane, že se pacient probudí na našem dospávacím pokoji a ptá se, kdy že s tím vyšetřením začneme“, sdělila vrchní sestra gastroenterologie Pavla Bašová.

Další nejbližší přístrojovou investicí v jablonecké nemocnici bude nákup plicního ventilátoru pro ARO. Nemocnice by ráda také ještě letos zakoupila novou skiaskopickou stěnu zhruba v hodnotě 8 mil. Kč. Na tu v nedávné době přispěla Nadace KB Jistota.

Některé přístroje a prostory si budou moci zájemci prohlédnout v rámci 2. ročníku Dne otevřených dveří, který se uskuteční 11. září letošního roku.

Vytvořeno 2.7.2007 13:59:22 | přečteno 825x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load