Pomáháme řešit problémy s neplodností

Tisková zpráva ze dne 22.2.2006

Máte problémy s neplodností?

Navštivte ambulanci asistované reprodukce v nemocnici Jablonec nad Nisou

Již od dubna loňského roku mohou ženy, které mají problémy s početím děťátka, navštívit ambulanci asistované reprodukce, která je součástí gynekologicko porodnického oddělení přímo v jablonecké nemocnici. Ta v této oblasti spolupracuje se sanatoriem Pronatal Praha. V ambulanci v Jablonci jsou provedena veškerá potřebná vyšetření (např. průchodnost vejcovodů, hormonální vyšetření, laparoskopická či ultrazvuková vyšetření). Určení správné diagnózy je důležité pro stanovení dalšího léčebného postupu. Mezi časté gynekologické příčiny sterility patří porucha zrání a uvolňování vajíček (anovulace). Správně vedená hormonální léčba je ve většině případů dostatečná a vede k rychlému otěhotnění. Hormonální podpůrná léčba je často spojena s inseminací (aplikace spermií partnera do děložní dutiny). Tento zákrok je pro ženu zcela nebolestivý a jeho hlavními výhodami jsou jak použití kvalitních spermií, tak umožnění těsného kontaktu vajíčka a aplikovaných spermií. Veškerá hormonální stimulace před odběrem vajíčka (tzv. IVF = in vitro fertilizace) a také hormonální léčba před umělým oplodněním inseminací (tzv. IUI = in utero inseminace) je zajišťována přímo v jablonecké nemocnici. Příčina neplodnosti může být také někdy na straně partnera. Pokud se ukáže, že žena je v pořádku, je na vyšetření svého sperma poslán muž. Tzv. spermiogram se provádí v liberecké nemocnici.

Po hormonální přípravě ženy jsou zralá vajíčka ambulantně odebrána v krátkodobé narkóze pod ultrazvukovou kontrolou a následně v embryologické laboratoři oplodněna spermiemi partnera. Přenos oplozených vajíček (embryí) se provádí za 2 - 5 dnů. Žena tedy musí dojet do Prahy pouze na odběr vajíček a následné zavedení embryí do dělohy či na inseminaci. V ambulanci v Jablonci jsou po otěhotnění prováděna i další kontrolní vyšetření.

Do ambulance je třeba se předem objednat, ale není zde nutné doporučení gynekologického lékaře. Vstupní vyšetření jsou zde po předchozím objednání prováděna každý pátek mezi 8:30 - 9:30 hodinou. O radu zde mohou požádat všechny páry, které mají problémy s početím děťátka (tel.: 483 345 508).

Tři pokusy o umělé oplodnění hradí pojišťovna, v případě neúspěšnosti si další musí hradit pacientka sama. Od zahájení provozu ambulance v jablonecké nemocnici využilo této možnosti 15 pacientek a otěhotnět se do této chvíle podařilo třem.

Vytvořeno 9.3.2006 15:53:13 | přečteno 919x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load