Ortopedie slaví 10. výročí od svého otevření

Tisková zpráva ze dne 11.1.2006

V prosinci loňského roku uplynulo deset let od otevření ortopedického oddělení v jablonecké nemocnici, kde patří oddělení k jedněm z nejmladších. Ke kulatému výročí otevření se tento týden koná v Liberci „Ortopedické sympozium“, na kterém se sejde odborná veřejnost z celé republiky. Ortopedické sympozium

Ortopedie sídlí ve zrekonstruovaných prostorách původního chirurgického pavilonu. Oddělení má vlastní ambulanci, lůžkovou část s 19 lůžky, vlastní JIP a aseptický sál určený speciálně pro ortopedické operace. Oddělení je také školícím centrem pro náhrady kolenního kloubu a bezcementové náhrady kyčelního kloubu. Od roku 2004 se začal používat při operacích náhrad kolenních kloubů navigační systém - orthopilot. Po nemocnici v Olomouci byla jablonecká ortopedie druhá, kde se tato metoda začala používat.

Prostředí a vybavení oddělení je moderní a příjemné. Pokoje jsou třílůžkové, k dispozici je také nadstandardní pokoj. Přístroje a další vybavení oddělení se postupně stále modernizují. Část vybavení je pořizováno také ze sponzorských darů. Již téměř polovina lůžek má elektrické ovládání, přičemž cena jednoho lůžka se pohybuje okolo 29 tis. Kč (ostatní lůžka jsou ovladatelné pomocí hydrauliky). Na všech lůžkách jsou antidekubitní matrace, pacienti využívají k rehabilitaci přímo na lůžku motorové dlahy či magnetoterapie, pacienti oddělení si zde mohou zapůjčit různé druhy chodítek, francouzské hole či podpažní berle. V roce 2005 byly na JIP ortopedického oddělení pořízeny dva kardiomonitory, na operační sály nový sterilizátor a nová operační světla.

O pacienty se na oddělení stará 5 lékařů, 8 zdravotních sester, 2 sanitářky a 1 sanitář. Dále jeden lékař a 6 zdravotních sester pracuje speciálně na JIP tohoto oddělení. Jenom za rok 2005 bylo na oddělení hospitalizováno zhruba 880 pacientů, na ambulanci je jich ročně ošetřeno 2 500.

Přehled operací za rok 2005 (výběr)

Druh operace

Počet

Artroskopie

350

Totální endoprotéza kyčelního klubu

135

Revizní totální endoprotéza

9

Totální endoprotéza kolene

77

Totální endoprotéza části kolene

18

Totální endoprotéza ramenního kloubu

2

Vytvořeno 11.1.2006 7:45:48 | přečteno 235x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load