Dlouhá zima má vliv na počet nemocných pacientů

Tisková zpráva ze dne 8.3.2006

Stále nekončící zima se odráží také na počtu lidí, kteří musí být v nemocnici ošetřeni či hospitalizováni. Vliv na počet pacientů mají také jarní prázdniny, které v tomto měsíci v celé republice probíhají.

Z těchto důvodů jsou obsazena lůžka na chirurgickém a pediatrickém oddělení. Mezi nejčastější úrazy ze zimních sportů patří zlomeniny rukou, nohou a také otřesy mozků. Často se stává, že sjezdaři a snowboardisté nepoužívají přilby. Pokud je třeba, jsou pacienti ve věku do 18 let s úrazy přijímáni k hospitalizaci na pediatrické oddělení. Nejedná se o výjimečnou situaci, takto je postupováno i v jiném období. Velkou část pacientů tvoří také starší pacienti, kteří si zlomí ruku či krček pádem na ledě nebo doma na schodech.

V případě, že je lůžková část chirurgického oddělení nedostačující, vypomáhají v umístění pacienta i další oddělení nemocnice (např. ortopedie, urologické oddělení). Pacient se nemusí obávat, že by mu zde nebyla dána dostatečná odborná péče. Lékaři jednotlivých oddělení spolu úzce spolupracují a lékař daného odboru za pacientem podle potřeby dochází. Úrazy ovlivňují také počet pacientů, kteří jsou vysláni na rentgen. Jejich počet se oproti běžným dnům zvednul cca o čtvrtinu. Centrální operační sály jedou od začátku roku také naplno. Denně se operuje od osmé hodiny ranní až do 19:00 hodin. Na chirurgické ambulanci bylo v únoru provedeno o 188 více vyšetření než za stejné období v loňském roce.

Z důvodů plánovaných operací je plno také na oddělení ORL, ortopedii či urologii. Na urologii jsou přijímáni mimo jiné pacienti, kteří podceňují příjem tekutin. Přesto, že je zima, je nutné na dostatek tekutin nezapomínat a denně vypít až 2, 5 litru. Také je třeba obměňovat minerálky a nepít stále jeden druh. Část pacientů na urologii tvoří také onkologičtí pacienti, kde nezanedbatelnou roli hraje včasná diagnostika a tím pak celková úspěšnost léčby. Vzhledem k poskytování komplexní péče o ženy trpících inkontinencí a zejména pak provedením minimálního invazivního zákroku, po kterém je dosaženo 98% úspěšnosti, zaznamenáváme nárůst zájmu o tento výkon.

Taktéž zcela obsazena jsou lůžka na rehabilitaci. Vliv na velký nápor má právě také zvýšený počet úrazů v tomto zimním období. Na oddělení jsou k rehabilitaci přijímáni pacienti z chirurgického a ortopedického oddělení.

Plno mají i na porodnici

Zde se od začátku roku narodilo již 165 dětí, což je oproti loňskému roku za stejné období o 45 více (k termínu 6. 3. 2006). Jsou dny, kdy zde přijde na svět až šest dětí. Nejvíce jich bylo v letošním roce 17. února - sedm. V letošním roce přišly na svět také již čtyři dvojčata. Na oddělení se za první dva měsíce letošního roku narodilo 80 kluků a 67 děvčat. Pěkného prostředí jablonecké porodnice využívá hodně maminek i z jiných měst.

Vytvořeno 9.3.2006 15:39:44 | přečteno 273x | Mgr. Petra Hybnerová, MBA
load