Pacienti s podezřením na řídnutí kostí mohou využít konzultace v krajském osteocentru

Tisková zpráva ze dne 04. 08. 2005

Osteoporóza je generalizované systémové onemocnění kostí, které je charakterizované jejich zhoršenou mechanickou odolností. V důsledku toho vede ke zvýšenému riziku zlomenin, zejména zápěstí, obratlů a krčku stehenní kosti. Tyto zlomeniny významně zhoršují kvalitu života a často i jeho délku. Osteoporóze a zlomeninám lze předejít vhodnými opatřeními. Důležitý je dostatečný příjem vápníku, který je základním stavebním prvkem kostí, výživa s dostatkem bílkovin a vitamínu D. Neodmyslitelný je tělesný pohyb a život bez cigaret.

Osteologické pracoviště v Jablonci nad Nisou, které je od roku 2003 krajským osteocentrem pro celý Liberecký kraj (jinak v provozu od roku 1995), se zabývá diagnostikou osteoporózy, stanovením její příčiny, návrhem a vedením léčby a poučením pacienta s touto diagnózou. Osteoporóza se vyšetřuje pomocí přístroje, tzv. denzitometru. Jedná se o vyšetření zcela nebolestivé a pro pacienta nezatěžující. Do osteologické poradny i na denzitometrii (měření kostní hmoty) je nutné se předem objednat a požaduje se doporučení od lékaře. Jako novinku zavedla jablonecká nemocnice možnost přímé konzultace pacienta s lékařem osteologického pracoviště bez lékařského doporučení. Ten v případě potřeby denzitometrické vyšetření doporučí. Pacient také může nově využít konzultace o výživě, tělesné aktivitě i prevenci pádů. Ke konzultacím je třeba se předem objednat na telefonu 483 345 218. Vyšetření kostí si pro své zaměstnance objednávají v rámci preventivních programů některé podniky. Denzitometrické vyšetření si lze nechat provést i na vlastní náklady. Cena se pohybuje okolo 800,- Kč.

Jablonecká nemocnice plánuje nákup nového modernějšího denzitometru, ten současný je již v provozu deset let. Investice jsou kolem 2,5 mil. Kč a nemocnice by ho ráda podle finančních možností pořídila v průběhu II. pololetí příštího roku. Osteocentrum najdete v přízemí jablonecké nemocnice, pavilon interny.

Vytvořeno 6.9.2005 15:54:40 | přečteno 295x
load