Paliativní péče v nemocnici vstoupila do čtvrtého měsíce

Tisková zpráva ze dne 15. 04. 2005

V lednu tohoto roku zahájila svoji činnost ambulance paliativní péče, která již pro pacienty nemocnice fungovala od 1. listopadu loňského roku. Začátkem roku se otevřela i potřebám ostatních pacientů.

Těžiště práce je v návštěvě sestry a lékaře v rodině. O pacienty se stará jedna lékařka nemocnice a tři zdravotní sestry z oddělení ARO. V současné době byla zahájena spolupráce s Centrem pro zdravotně postižené, kde byla pro tuto oblast proškolena jedna zdravotní sestra. Nápomocna je při návštěvních službách u pacientů doma. Ambulancí prošlo do začátku letošního roku 16 klientů, z nichž již 7 zemřelo, devět jich je nyní v ambulantní péči.

Současný stav ambulantní paliativní péče není považován za konečný. Pracuje se na možnosti zvýšení návštěv lékaře u pacientů vícekrát do týdne (v současné době dochází za pacientem lékařka pravidelně 1 x týdně, dle potřeb pacienta ale i vícekrát). Součástí péče by měla být i možnost zapůjčování pomůcek (např. potřebné jsou antidekubitární matrace proti proleženinám a polohovací postele). Paliativní péče není jenom starost o pacienta, ale velmi důležitou součástí práce je komunikace s rodinou, a to i po období, kdy jejich příbuzný již zemřel. Lidé s podobnými zkušenostmi mají možnost se sejít v „Klubu rodinných příslušníků“, který se poprvé konal v nedávné době.

Pacienti či jejich příbuzní s potřebou paliativní péče musí mít doporučení lékaře a s ním kontaktovat MUDr. Jitku Čulíkovou na telefonu nemocnice 483 345 111. Zajímavé informace o domácí hospicové péči naleznete na stránkách Hospicového občanského sdružení (www.cestadomu.cz).
Vytvořeno 6.9.2005 15:21:36 | přečteno 270x
load